Yapay Zekâ Müşteri Deneyiminin Hizmetinde

Yılın beklenen en değerli buluşması olan Perakende Günleri, 31 Mayıs- 01 Haziran tarihlerinde Haliç Kongre...

Yapay Zekâ Müşteri Deneyiminin Hizmetinde

Yılın beklenen en değerli buluşması olan Perakende Günleri, 31 Mayıs- 01 Haziran tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Perakende bölümünün her tarafıyla ele alındığı buluşmada,   Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ve OBASE İdare Şurası Lideri Haluk Alpay’ın konuşmacı olarak yer aldığı oturumda “Yapay Zekâ Perakendeyi Nasıl Dönüştürüyor?” oturumu büyük bir ilgi gördü. Oturum müddetince yapay zeka  uygulamalarının operasyonel verimlilik ve müşteri tecrübesine olan katkısı anlatıldı.

Perakende tahlilleri başta olmak üzere, analitik ve sektörel tahliller alanında  teknoloji geliştirme ve yazılım şirketi olan OBASE, Microsoft Türkiye ile birlikte Perakende Günleri 2023’e “Yapay Zekâ Perakendeyi Nasıl Dönüştürüyor?” bahisli bir oturumla katkı sağladılar. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ve OBASE İdare Heyeti Lideri Haluk Alpay’ın konuşmacı olarak yer aldığı oturumda perakende kesiminde yapay zekâ uygulamalarının tesiri ve geleceği konuşuldu.

Yapay zekâ verimliliği olumlu istikamette etkiliyor

OBASE İdare Şurası Lideri Haluk Alpay, perakendede müşteri tecrübesinin yapay zekâ uygulamalarıyla farklı bir boyuta taşındığına dikkat çekti. Alpay, yapay zekâ uygulamalarının perakende kesiminin en kıymetli meselelerinden biri olan, kendini tekrarlayan rutin işlere büyük bir yarar sağladığını vurguladı. Alpay, “Verimlilik bugün şirketlerin en değerli rekabet avantajı. Büyük bilgilerin işlenmesi gereken süreçlerde, binlerce parametrenin hesaplanarak sonuç üretmesi gereken operasyonların yönetilmesi, sonuçları uzun vakit alan işlerin, yapay zekâ tarafından saniyeler içerisinde yapılmasını sağlamaktadır. Perakendecilerin ağır olarak gündeminde olan akıllı stok idaresi, fraud tahlili üzere çok boyutlu değişkenlerle yönetilmesi gereken hususlar; yapay zeka takviyeli tahliller ile kıymetli sonuçlar üretiyor. Müşteri tecrübesi ve memnuniyetine yönelik geliştirilen tahliller ise perakendecileri rekabette ayrıştırıyor. E-ticaret platformlarına yönelik yapay zeka takviyeli akıllı arama motorları tüketicinin tecrübesini düzgünleştirirken, müşteri irtibat merkezlerindeki tahliller his tahlili, davranış tahlili üzere değerli değişkenleri işleyerek kişiselleştirebilmekte ve müşterinin tecrübesinin müşteriye özel hale getirmektedir.

Yapay zeka temelli tahlilleri kullanan perakendeciler teknoloji sayesinde sorularına çok süratli karşılıklar bulabilirken, manuel giriş gerektiren ve yanılgıya müsait olan onlarca iş, kusursuz ve kolaylıkla yapılabiliyor” dedi.

Perakendecilikte entegrasyon yapay zeka ile kolaylaşıyor

Yapay Zekâ Perakendeyi Nasıl Dönüştürüyor?” panelinde OBASE’nin konuğu olarak yer alan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin de yapay zeka temelli teknolojilerin gündemlerinin birinci sırasında yer aldığına dikkat çekti. Özbilgin, “OpenAI iş birliğimiz sonrasında bu alandaki etkimizi artırmaya başladık. Microsoft’un mevcut uygulamalarının ChatGPT teknolojisiyle entegre edilebilmesini sağlayan copilot üzere uygulamalarımız çağdaş çalışma hayatının tüm paydaşlarına birçok kolaylık sağlıyor. Perakende de hem fazla sayıda çalışanı dijital olarak birbiriyle entegre etme zorunluluğunun bulunduğu, hem de operasyonların yüksek süratte yürütülmesi gereken bir kesim olması sebebiyle yapay zekayı azamî düzeyde kullanmak zorunda” dedi.

OBASE perakende tahlilleri 28 yıllık birikimle pazarın hizmetinde

1995 yılında perakende dalına özel teknolojiler geliştirerek faaliyetlerini başlatan OBASE, yapay zekâ alanındaki Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Omni kanal işlevselliğindeki işletmeler için talep tahminlemesi, envanter optimizasyonu, anormallik tespiti, IoT ve görsel tanıma teknolojileri kullanılarak akıllı raf idaresi üzere teknolojilerle operasyonel verimliliğe odaklanıyor. Stok takibinden raf uyumluluğuna her alan için fonksiyonel olan yapay zekâ uygulamaları, semantik akıllı eser arama, şahsileştirme üzere alanlarda da eksiksiz müşteri tecrübesini destekliyor. 

OBASE ve Microsoft’un uzun yıllara dayanan iş paydaşlığı bu alanda da pek çok proje ve eser geliştirmelerine imkan sağlamış durumda. Yapay zekâ takviyeli talep varsayımına dayalı akıllı stok idare tahlili Replenishment, 2019 yılında “Microsoft Global Perakende Kesimi Yılın İş Ortağı” mükafatını OBASE kazandırmıştır. 

OBASE, her yıl sponsorluklarla iştirakini ve dayanağını sürdürdüğü Perakende Günleri’nin 22.sinde açık alanda konumlandırdığı standında da perakende bölümünün değerli şirketlerini ağırlayarak etkileşimde bulundu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı