Memur ve emekliler temmuz ayında ne kadar zam alacak? Rakamlar mayıs enflasyonuyla netleşti

Temmuz ayı yaklaşırken memur ve emeklilere yapılacak artırıma ait tablo daha da netleşiyor. Memur, memur...

Memur ve emekliler temmuz ayında ne kadar zam alacak? Rakamlar mayıs enflasyonuyla netleşti

Temmuz ayı yaklaşırken memur ve emeklilere yapılacak artırıma ait tablo daha da netleşiyor. Memur, memur emeklisi ve SSK emeklileri için şimdiden artırım imkanı doğdu. Bugün açıklanan mayıs enflasyonuyla sayı daha da netleşti. Asıl artırım oranı ise 4 Temmuz’da açıklanacak enflasyon sayılarıyla belirlenecek.

5 AYLIK ENFLASYON ORANI YÜZDE 35,64 OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Mayıs ayı enflasyon sayılarını açıkladı.Buna göreenflasyon yıllık bazda beklentilerin altında yüzde 73,50 seviyesinde gerçekleşirken, 5 aylık enflasyon oranı ise yüzde 35,64 oldu.

TEMMUZ ARTIRIMI İÇİN 5 AYLIK ENFLASYON FARKI KATILAŞTI

5 aylık enflasyon oranı ile SSK ve Bağ-Kur emekli artırımı 35,64,

5 aylık memur artırımı 35,14,

5 aylık memur enflasyon farkı 28,14 olarak hesaplandı.

EMEKLİ VE MEMURA TEMMUZ ARTIRIMI İLE EK ARTIRIM GÜNDEMDE

Memur ve memur emeklileri yılda iki kere maaşlarını artırımlı alıyor. Artırım oranları toplu kontrata nazaran evvelden belirleniyor ve geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş artırımına yansıyor.

MEMURA YÜZDE 28,1’LİK ENFLASYON FARKI

NTV’nin haberine nazaran memur ve memur emeklisi temmuzda yüzde 7 toplu kontrat artırımı alacak. Beş aylık enflasyon baz alındığında memur ve memur emeklileri için şimdiden yüzde 28,1’lik enflasyon farkı imkanı doğdu. Haziran ayındaki enflasyon verisiyle artırım farkında son sayı netleşecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ‘ALIM GÜCÜNÜ İYİLEŞTİRECEĞİZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve öbür düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz” açıklaması yapmıştı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, hükümetin, çalışanları ve emeklileri enflasyonun tahribatından koruyacak çalışmalarının olduğunu söylemişti. Alım, memur ve memur emeklilerine enflasyon farkının ödeneceğini, emeklilerin ise gerçekleşen 6 aylık enflasyon oranında artırım alacaklarını hatırlattı.