BeyazNet’ten siber güvenlikte 2023 “trend”leri

BeyazNet’in strateji konseyi, 2023’te öne çıkacak siber güvenlik trendlerini sıraladı. Şirket açıklamasında, siber güvenliğin her...

BeyazNet’ten siber güvenlikte 2023 “trend”leri

BeyazNet’in strateji konseyi, 2023’te öne çıkacak siber güvenlik trendlerini sıraladı.

Şirket açıklamasında, siber güvenliğin her geçen gün kıymetini daha da artırdığı vurgulanarak, dünyanın farklı yerlerinden bilişimden güvenliğe uzmanların yer aldığı BeyazNet Strateji Konseyi’nin 2023 yılında öne çıkacak trendleri ve siber güvenlik tehditlerini belirlediği belirtildi.

Açıklamaya nazaran, uzaktan çalışabilir olmanın değeri ve pahası salgınla arttı. Önümüzdeki yıllarda yer bağımsız çalışma oranlarındaki artışın süreceğini öngören BeyazNet uzmanları, saldırganların erişim için kullanacağı potansiyel giriş kapılarının arttığına bir öteki deyişle hücum yüzeyinin genişlediğine dikkati çekiyor.

2023 yılında objelerin interneti (IoT) temaslı aygıt sayısının 50 milyara yaklaşacağı öngörülüyor. Bu nedenle, her bir noktanın güvenliğinin daima güncellemelerle evvelkinden sıkıntı lakin, nizamlı yapıldığında daha inançlı olacağı vurgulanıyor. Çok katmanlı şifreler ile klasik şifre periyodunun bilhassa iş alanında neredeyse kalmadığı belirtiliyor. Uzaktan çalışırken şahsî aygıtların güvenliğinin gereğince güçlü olup olmadığı kıymet taşıyor. Kimlik akınları ve bilgi ifşaların şirketleri daha sıkı tedbirler almaya yöneltmesi bekleniyor.

Yapay zeka, makine öğrenme üzere trendler siber güvenlik için kolaylık sağlarken, bu teknolojileri kullanmayanlar, saldırganlar için de fırsat oluşturuyor. Atak yüzeyi büyüyen şirketlerin ve kurumların, akan bilgilerini anlık denetim edecek yapay zeka dayanaklı güvenlik araçlarıyla donatmaması durumunda önemli ziyanlara uğramaya başladığı görülüyor. Korsanların da yapay zekayı zayıf alanları bulmak için kullandıkları dikkate alındığında siber güvenliğin kıymeti daha da artıyor.

Yapay zeka ile üretilmiş sesler iş dünyasında daha çok öne çıkmaya başladı. Siber güvenlik tarafında ise bu yeni iş yapış hallerinin gerekli tedbirleri almayan şirket ve kurumlar açısından önemli ziyanlara uğratabileceği kestirim ediliyor.

Kurumların siber güvenlik kapsamında daha fazla bilgi müdafaaya odaklanması bekleniyor

Siber güvenlik okuryazarlığı kolay düzeyde güvenlik şuurunun kültüre dönüşmesini sağlıyor. Tehditlere karşı kurumu daima bilgilendirecek ve nizamlı eğitimlerle farkındalığı en azından okuryazarlık düzeyine çıkarılması gerektiği üzerinde duruluyor. 2023 yılında şirketler, daha çok bu alana yatırım yaparak çalışanlarda farkındalığı artırmaya, bir kısmını de öncelikle siber güvenlik okuryazarı haline getirmek için eğitimler almak üzere hazırlık yaptıkları görülüyor.

Siber taarruz ile oluşan data ihlalleri artık kurumların en büyük tehditlerinin başına hakikat yükseliyor. Türkiye’de KVKK ile bilgi ihlallerinin en azından kullanıcılar için azaltılması hedefleniyor. Yüksek cezalara karşın, bilhassa kurumlarda kullanıcı yanlışı kaynaklı bilgi ihlalleri dikkati çekiyor. Bu sebeple, 2023 yılında kurumların siber güvenlik kapsamında daha fazla data muhafazaya odaklanması bekleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BeyazNet Genel Müdürü Fatih Zeyveli, Türkiye’de siber güvenlik alanında önemli bir güzelleşme görülmesine karşın, yetersiz kalındığını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Bilgi ve Bağlantı Güvenliği Rehberi’nin yanlışsız bir biçimde uygulanması, dijital dönüşüm konusunda zati düzgün bir noktada olan Türkiye’yi siber güvenlik alanında da çok daha düzgün bir noktaya getirebilir. Kurumlar ve şirketler bu rehbere ahenk sağladıkları oranda kurumlarının siber güvenlik risklerini azaltmış, en ülkü tedbirleri almış olacaktır. Bununla birlikte, Türkiye’nin de bilgi ve irtibat teknolojilerindeki güvenliğini böylelikle birlikte yükseltmiş olacağız. Rehbere ahenk bir sefer ile bitmiyor. Tertipli takip ile sürdürülebilir kılındıkça ülkemiz de, kurumlarımız da daha güçlü olacaktır.” tabirlerini kullandı.