Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına af geliyor! 5 bin TL ve altındaki borçlar sıfırlanacak

Şu anda sıhhat çalışanlarının özlük hakkında değerli iyileştirmeler içeren kanun teklifi, Meclis Genel Heyetinde görüşülüyor....

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına af geliyor! 5 bin TL ve altındaki borçlar sıfırlanacak

Şu anda sıhhat çalışanlarının özlük hakkında değerli iyileştirmeler içeren kanun teklifi, Meclis Genel Heyetinde görüşülüyor. Teklif kapsamında sıhhat borçlarının bir kısmının silinmesi de yer alıyor. Borcun bir kısmının silinmesinden sonra kalan kısım için taksitlendirme de dahil ödeme kolaylığının getirilmesi planlanıyor.

AF, SIHHAT SİGORTASINDAN YARARLANAMAYANLARI KAPSAYACAK

Sağlık sigortasından yararlanamayan şahıslar, kanun tasarısının yasalaşması ile birlikte borcunun yüzde 50’sini peşin ya da taksitle öderse, kalan borcu büsbütün silinecek.

SONUÇ BUGÜN AÇIKLANACAK

Sağlık çalışanlarının özlük hakkında değerli iyileştirmeler içeren kanun teklifi, 14 unsurdan oluşuyor ve şu ana kadar 6 hususunun kabul edildiği biliniyor. Tüm hususlar üzerinde bugün bir karar verilmesi bekleniyor.

31 ARALIK’A KADAR

Sağlık sigortasında borçlarından ötürü yararlanamayan bireylerin 31 Aralık tarihine kadar olan borçlarına ödeme kolaylığı geliyor.

SAĞLIK BORÇLARININ YÜZDE 50’Sİ SİLİNİYOR

Kanun teklifinin maddeleştiği tarihten itibaren 1 yıl içinde borcun yüzde 50’sinin peşin yahut taksitle ödenmesi halinde geriye kalan yüzde 50’lik borç silinecek.

BORCUN 5 BİN LİRALIK KISMINDAN FERAGAT EDİLECEK

Borcun yarısının 5 bin liranın altında olması durumunda ise 5 bin liranın tamamı silinecek geri kalan kısım ise tahsil edilecek. Şayet borç fiyatı 5 bin liranın altındaysa borcun tamamı silinecek.