Zerdeçalın yararları kış aylarında ön plana çıkıyor

Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmak için sofranızda zerdeçala yer açın Kış aylarında havaların soğumasıyla kapalı...

Zerdeçalın yararları kış aylarında ön plana çıkıyor

Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmak için sofranızda zerdeçala yer açın

Kış aylarında havaların soğumasıyla kapalı ortamlarda geçirilen müddetin fazlalaşması, üst teneffüs yolu enfeksiyonlarını da artırıyor. Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmada bol sıvı alımının ve beslenmenin değerine dikkat çeken Marmara Üniversitesi Diyetetik ve Beslenme Kısım Lideri Doç. Dr. Şule Aktaç, işlevsel besinler ortasında yer alan zerdeçalı öneriyor.

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte kapalı ortamlarda geçirilen mühletin fazlalaşması, üst teneffüs yolu enfeksiyonlarını da artırıyor. Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmada ve tedavide bol sıvı alımının ve beslenmenin kıymetine dikkat çeken Marmara Üniversitesi Diyetetik ve Beslenme Kısım Lideri Doç. Dr. Şule Aktaç, işlevsel besinler ortasında yer alan zerdeçalı öneriyor. Zerdeçal ile birlikte tarçın, zencefil üzere baharatlarla zenginleştirilmiş Zerdeçallı Latte üzere sütlü içecekler, kış aylarında içimizi ısıtmak için yeterli bir tercih olmasının yanı sıra sıhhate olan yararlarıyla da ön plana çıkıyor.

Üst teneffüs yolu enfeksiyonları havaların soğumasıyla birlikte hayatımıza daha çok girmeye başladı. Korunma ve tedavi için uzmanlar bol sıvı tüketilmesini ve beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Bilhassa işlevsel besinlerin değerinin daha âlâ anlaşılması ile beslenmede farklı özellikteki besinlere ve baharatlara daha çok yer verildiğine işaret eden Marmara Üniversitesi Diyetetik ve Beslenme Kısım Lideri Doç. Dr. Şule Aktaç; protein, karbonhidrat, yağ, posa, çeşitli vitamin ve mineral içeriğiyle zerdeçalı içecek olarak tüketmenin yararlarını anlatıyor. Kış aylarında en çok tercih ettiğimiz sıcak içecekleri, zerdeçallı tüketmek hem sıhhate yararlı hem de keyifli bir tecrübe sunuyor. Bilhassa kışın sıcak yazın da soğuk olarak tüketilebilen Zerdeçallı Latte üzere içecekler, üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmak için önerilirken hepimizin ortak noktası olacak bir lezzet tecrübesi de sunuyor.

Pek çok hastalık ve ağrının giderilmesinde esirgeyici ve tedavi edici tesiri var

Sağlık yararları ile öne çıkan zerdeçalda besin öğesi olarak protein, karbonhidrat, yağ ve posa, niasin, A vitamini, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko mineralleri bulunuyor. Zerdeçalın Hindistan ve Çin’de klasik ayurveda uygulamaları kapsamında, yaralar, cilt hastalıkları, göz enfeksiyonları, teneffüs rahatsızlıkları ve sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanıldığını söyleyen Doç. Dr. Şule Aktaç, “Besinlere renk verici olarak kullanılan zerdeçal; kokusuz, ısıya sağlam bir bileşik olan kurkumin içerir. Kurkuminin antioksidan, inflamasyonu azaltıcı, tümör oluşumunu engelleyici, mikroorganizmaların büyümesini durdurucu ve öldürücü tesir göstererek sıhhati geliştirdiği bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Kurkumin, E vitamininden birkaç kat daha güzel bir radikal temizleyicisidir. Bu açıdan obezite, metabolik sendrom, diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, sindirim sistemi hastalıkları, karaciğer yağlanması, kanser, eklem hastalıkları, parkinson, Alzheimer ve ağrının giderilmesinde kollayıcı ve tedavi edici olarak yararlı olabileceği belirtilmiştir” diyor.

Hem yararlarından yararlanın hem de hayatınıza lezzet katın

Fonksiyonel besinlere olan şuurun artmasıyla birlikte, baharat ve kök bitkiler yiyecek ve içeceklerde daha sık karşımıza çıkmaya başlıyor. Kahve Dünyası kış içeceklerinin vazgeçilmezlerinden olan Zerdeçallı Latte’nin yanında bitkisel sütlerin tartıda olduğu zerdeçal, tarçın, tahin üzere birçok doğal lezzet tüketilebilir. 

Zerdeçalın her yaş kümesinin tüketimi için inançlı olduğunu söyleyen Kahve Dünyası Sağlıklı Beslenme Danışmanı olarak da misyon yapan Doç. Dr. Aktaç şöyle devam ediyor: “Zerdeçalda 50’den fazla çeşidini içeren, birçok hastalıktan kollayıcı tesiriyle bilinen fitokimyasallar bulunur. Kurkumini tek başına ekstre olarak kullanmak yerine zerdeçalı toz olarak tüketmek sıhhat için daha yüksek yarar sağlar. Günümüzde zerdeçal üzere işlevsel besinler tüketim alışkanlığımız olan yiyecek ve içeceklerde de kullanılıyor. Ayrıyeten zerdeçalı yağ içeren bir besinle tüketmek, ısıl süreç uygulamak ve karabiber, zencefille birlikte tüketmek, zerdeçalın bedendeki tesirini artırıyor. Bunu sağlamak için; örneğin kışın sıcak süte zerdeçalın yanı sıra karabiber ve/veya zencefil eklemek, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için uygun bir tercih olacaktır. Zencefil, tarçın, karabiber üzere baharatlarla sıhhatimiz açısından daha fazla faydalanacağımız karışımlar bilhassa kış aylarında içimizi ısıtan, lezzetli seçeneklerin ortasında yer alırken hastalıklara karşı hami misyonu de görüyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı