Obilet en hoş kayak rotaları

En hoş kayak rotalarıyla hayal üzere bir kış tatili  Online seyahat bileti, araç kiralama ve...

Obilet en hoş kayak rotaları

En hoş kayak rotalarıyla hayal üzere bir kış tatili 

Online seyahat bileti, araç kiralama ve otel rezervasyonu platformu Obilet.com, kar sporlarının yanı sıra pak dağ havasını sevenler ve kış tatilini dolu dolu yaşamak isteyenler için en âlâ kayak rotalarını derledi. İstanbul’a yakınlığıyla bilinen kayak merkezlerinden tabiat olağanüstüsü dağ görüntülerine, birçok rota yeni yılda ve kış mevsimi boyunca kayak tutkunlarını bekliyor.

Yoğun iş temposuna orta vererek kış mevsimini macera ve seyahat dolu bir tatille unutulmaz anılara dönüştürmek, hem spor yapmak hem de tertemiz dağ havasını içine çekmek isteyenler, Türkiye’nin çabucak her bölgesine yayılan, varlıklı konaklama ve yeme içme seçeneklerinin de sunulduğu kayak merkezlerini tercih ediyor. İşte, Obilet.com’un kış sporlarından vazgeçemeyenler için derlediği Türkiye’nin en sevilen kayak merkezleri… 

Kış turizminin en tanınan adresi: Bursa Uludağ 

Bursa’da bulunan Uludağ, kış turizmi denince akla gelen birinci kayak merkezlerinden biri. İstanbul’a yakınlığıyla bilinen ve en fazla tercih edilen kayak merkezi olan Uludağ, civarındaki kayak otellerinin yanı sıra cümbüş yerleriyle da dikkat çekiyor. Bursa kent merkezine sadece 40 km uzaklıkta olan Uludağ Kayak Merkezi, en uzunu 2750 metre olan (Tutyeli Pisti) yaklaşık 20 adet kayak pistine sahip. Kayak ve snowboard başta olmak üzere kış sporlarının yanı sıra tabiat seyahatleri için de ülkü bir bölge olan Uludağ ve etrafı, kış tatilini dolu dolu yaşamak isteyenler için çok çeşitli aktivite ve seyahat seçenekleri de sunuyor. 

Şehre yakın, gürültüden uzak: Kocaeli Kartepe

İstanbul’a yakınlığıyla tercih edilen bir başka kayak merkezi olan Kartepe, kayak için ülkü kar kalınlığı, civarında bulunan lüks oteller, profesyonel kayakçılardan kayak sporunu birinci defa deneyimlemek isteyen gezginlere kadar birçok sportmen profiline hitap eden pist çeşitliliğiyle öne çıkıyor. 1700 metreye ulaşan yüksekliğiyle süper dağ görüntüsü, beş yıldızlı otel hizmetleri, uygun ekipman kiralama imkânı ve civarındaki doğal hoşluklarla Kartepe, kayak tatili için pek çok alternatif sunuyor.

 Bir tabiat olağanüstüsü: Bolu Kartalkaya

Köroğlu Dağları’nda tepesi 2000 metreyi bulan, İstanbul ve Ankara’nın tam ortasındaki lokasyonuyla kış turizminin uğrak yeri olan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde, 5 konaklama tesisi ve çeşitli zorluk derecelerine sahip, toplam uzunluğu 20 kilometreyi bulan 13 farklı kayak pisti bulunuyor. Merkez, etrafında bulunan yaylalar, tabiat mükemmeli ulusal parklar, göller ve mesire yerleriyle öne çıkıyor. Türkiye’nin en üst seviye snowpark projesine konut sahipliği yapan Kartalkaya, snowboard tutkunları için de en uygun adreslerden biri. 

Doğu Ekspresi’nin son durağı: Kars Sarıkamış 

Kış tatilinde kentten uzaklaşmak ve değişik bir coğrafyayı keşfetmek isteyenler için eksiksiz bir adres olan Kars Sarıkamış Kayak Merkezi, 10’dan fazla küçük dağ oteliyle ziyaretçilerine kütük konutlarda konaklama seçeneği sunuyor. Uygun ekipman kiralama imkânıyla da öne çıkan Sarıkamış Kayak Merkezi’ne son yılların en tanınan ve en özgün seyahat imkanını sunan Doğu Ekspresi’yle de gidilebiliyor. Toplam uzunluğu 25 kilometreyi bulan Sarıkamış kayak pistleri, dünyada yalnızca Alpler’de bulunan toz kristal kar cinsiyle özgün bir doğal hoşluk sunuyor. 

Kayseri’nin yöresel lezzetleri kayak keyfiyle buluşuyor: Kayseri Erciyes

Yüksekliği 4000 metreye yaklaşan, Kayseri’nin gözbebeği Erciyes Dağı, İç Anadolu’nun en yüksek dağı olma özelliğini taşıyor. Sönmüş bir yanardağ olan Erciyes Dağı’nın karlı yamaçları, mutfağıyla meşhur Kayseri’de kış sporları için ülkü bir kayak merkezi sunuyor. Kasım ayından nisan ayına kadar uzun bir kayak dönemi vadeden, yoğunlukla üç yıldızlı otellerde konaklama imkanlarının yanı sıra yöresel lezzetler de sunan Erciyes Kayak Merkezi’nin Uludağ’ı aratmayan kayak pistleri, heyecan ve adrenalin tutkunlarının öncelikli tercihlerinden. Kayseri Erciyes Kayak Merkezi kolay, orta ve sıkıntı olarak gruplanan pist seçenekleriyle her düzeyden kayak ve snowboard tutkununa hitap ediyor. 

Cağ kebabı eşliğinde, Dadaşlar diyarında kayak: Erzurum Palandöken

Palandöken Kayak Merkezi, Doğu Anadolu’nun büyük kentlerinden Erzurum’a sırf 10 kilometre uzaklıktaki pozisyonuyla bölge için cazip bir kış turizmi alternatifi sunuyor. Her yıl yaklaşık 150 gün süren kış dönemiyle Palandöken Kayak Merkezi, birebir vakitte dünyadaki kayak merkezleri ortasında kent merkezine en yakın kayak merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Toplam pist uzunluğu 30 kilometreyi bulan bu dev alan, kuvvetli ve dik pistleriyle profesyonel atletleri ve dağcıları ağırlarken, yerli ve yabancı turistler ortasında son yıllarda giderek popülerleşen bir seçenek haline geldi. Konaklama seçenekleri ortasında Palandöken’de kamp imkanları, oteller bölgesi ve Erzurum kent merkezindeki oteller bulunuyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı