Putin’le görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik mesaj! Türkiye sınır ötesi operasyona hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin ortasındaki görüşmede Türkiye- Rusya bağlarının yanı sıra Ukrayna- Rusya savaşı başta...

Putin’le görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik mesaj! Türkiye sınır ötesi operasyona hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin ortasındaki görüşmede Türkiye- Rusya bağlarının yanı sıra Ukrayna- Rusya savaşı başta olmak üzere bölgesel mevzular ele alındı.

“UKRAYNA’DA BARIŞ YERİ OLUŞTURULMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna ortasında barış yerinin en kısa müddette tekrar oluşturularak, savaşın olumsuz tesirlerini en aza indirecek ve inanç inşa edecek adımlara gereksinim olduğunu tabir etti.

“TÜRKİYE ROL ÜSTLENMEYE HAZIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her iki tarafın unsur mutabakatı sağlanırsa, İstanbul’da Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ile bir ortaya gelmeye ve olası bir müşahede sisteminde rol üstlenmeye hazır olduklarını lisana getirdi.

“BÖLGENİN İNANÇLI HALE GETİRİLMESİ BİR ZORUNLULUK”

Suriye’de terör örgütü PKK/YPG’nin Türkiye’ye ve Suriyeli sivillere yönelik ataklarının sürdüğüne dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekim 2019’daki mutabakatta yer alan Türkiye hududundan itibaren 30 kilometre derinliğinde bir terörden arındırılmış bölgenin oluşturulamadığını, bu bölgelerin inançlı hale getirilmesinin bir mecburilik olduğunu belirtti.

AA / Enes Kaplan – Siyaset