Yeni yatırımlarla daha çok üretecek, istihdamı yüzde 20 artıracak

2022 yılını döviz bazlı yüzde 31 büyümeyle kapatan ve ihracat oranını yüzde 48’e çıkaran Yorglass,...

Yeni yatırımlarla daha çok üretecek, istihdamı yüzde 20 artıracak

2022 yılını döviz bazlı yüzde 31 büyümeyle kapatan ve ihracat oranını yüzde 48’e çıkaran Yorglass, Türk cam dalını dünyada temsil etmeye devam edecek

Cam bölümü, Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Cam Yılı” ilan edilen 2022 yılını sürdürülebilirlik gündemiyle kapattı. Camın teknoloji, sürdürülebilirlik ve iktisat boyutlarındaki kıymetinin öne çıktığı bu yılda endüstriyel camın küresel ve sağlam tedarikçisi Yorglass, yaptığı yatırımlarla pazarın en fazla büyüyen firmaları ortasında ön sıralarda yer aldı. Yıl başında belirlediği maksatlarla uyumlu bir kapanış gerçekleştiren şirket, 2022 yılını döviz bazlı yüzde 31 büyüme ile bitirdi. 2022 yılı içinde tarihinin en büyük yatırımını gerçekleştiren Yorglass, yatırım bedeli 25 milyon avro olan Manisa’daki yeni işletmesi ile dikkat çekti. Bu sene üretimden gelen satışlarda ihracat oranını yüzde 48’e yükselten Yorglass, yeni yatırımların da tesiriyle 2023’te daha da fazla üreterek Türk cam bölümünü dünyada temsil etmeye devam edecek. İstihdamı yüzde 20 artırmayı planlayan şirket, inovatif eser gamını daha da geliştirmek için Ar-Ge laboratuvarı çalışmalarına da odaklanacak. 

 

Cam sanayisinin teknoloji öncüsü Yorglass, döviz bazlı yüzde 31 büyüme ile kapattığı 2022 yılında üretimden gelen satışlarda ihracat oranını yüzde 48’e çıkarttı. Pazar hissesini yurtiçinde yüzde 50, Avrupa’da ise yüzde 30 üzerine yükselten şirket, başarılı bir yılı geride bıraktı. 2022 yılı boyunca ticari faaliyetlerine artan bir ivmeyle devam etmesinin yanı sıra yaşadığımız dünya için de katma kıymetli projeler geliştiren Yorglass, dala referans olabilecek birçok çalışmaya ismini yazdırdı. Şirketin 2022 yılını pahalandıran ve 2023 maksatlarını açıklayan Yorglass İdare Şurası Lideri ve CEO’su Semavi Yorgancılar, “2022 yılında Manisa’da tarihimizin en büyük yatırımına imza attık, bu yeni yatırımımızla 2023’te daha da fazla üreterek büyüyeme devam edeceğiz” dedi.

 

2022 yılını 180 milyon dolar ciro ile kapattı

Tüm dünyada tesirli olan belirsizliklerin ve krizlerin gölgesinde geçen 2022 yılında hakikat stratejilerle krizleri fırsata dönüştürmeyi başararak amaçlarını tutturduklarını vurgulayan Semavi Yorgancılar, “Geride bıraktığımız yılda pek çok bölüm üzere bizim dalımız de tedarik, ham unsur ve güç krizi üzere birçok çıkmazla karşı karşıya kaldı, lakin tüm bu problemlerin tesirini olabildiğince azalttık. Ülkemiz bize gerek jeopolitik pozisyonu gerekse bölgesinde üstlendiği rol gereği pazarda açılan boşlukları doldurabilecek fırsatlar sundu. Örneğin, pandemide tedarik yollarının değişmesiyle birlikte Çin ve Hindistan üzere çok güçlü pazarların yerini Türkiye almaya başladı ve ülkemizdeki şirketlerin pek birden fazla değerli fırsatlar elde etti. Pazardaki değişimleri gerçek okuyan ve süratli aksiyon alan bir şirket olarak biz de kendi eser segmentlerimizde pazar hissemizi Türkiye’de yüzde 50’nin, Avrupa’da ise yüzde 30’un üzerine çıkardık. Böylelikle 2022 yılını ortalama kur ile 180 milyon dolar ciro ile kapattık” halinde konuştu.

 

Ticaretteki kur dalgalanmalarına karşın ihracatta 77 milyon dolara ulaştı

Yorglass olarak son devirde pazar büyümesinin çok üzerinde yaptıkları kapasite artışları ile gelen talepleri süratli bir biçimde değerlendirdiklerini ve satışlarına ivme kazandırdıklarını söyleyen Yorgancılar; “150’den fazla farklı cam çeşidi ve dünyanın her yerinden 70’in üzerinde tedarikçimiz ile geniş bir coğrafyada süratli ve sağlam bir şirket olarak hizmet veriyoruz. Global iş ortakları ile faaliyetlerimizi sürdürüyor, deneyimimizle bölümde birincilere imza atarak küresel pazarın kalite standartlarında eser ve servis çeşitliliği sunuyoruz. 6 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihracat yapan bir şirket olarak, 2022 yılında ihracat oranımızı yüzde 48’e çıkardık. Özellikle son yıllarda Avrupa’daki pazar hissemizi önemli oranda artırdık. İhracat pazarlarında artan lojistik maliyetleri bizim üzere yüksek ihracat oranına sahip şirketler için risk oluşturuyor. Buna karşın ham unsur üreticilerini dışarda tutup baktığımızda ihracatta bölüme öncülük ettiğimizi söyleyebiliriz.  Doğru stratejilerle toplam ihracat sayımızı 2022 yılında 77 milyon dolara ulaştırdık” dedi.

 

2023’te daha da fazla üreterek büyümeye devam edecek

Yorglass’ın yeni yıla süratli bir giriş yapacağını vurgulayan Semavi Yorgancılar, şirketin 2023 maksatları için şunları söyledi: “Hızlı, yaratıcı, tahlil üreten, muteber ve küresel bir şirket olma vizyonumuzla, ürettiğimiz varlıklı eser çeşitlerimizi hem iç pazara hem de dünyaya ulaştırmayı sürdüreceğiz. Pazar ve müşteri gereksinimlerini en ince detayına kadar tahlil ederek yatırımlarımıza artan bir süratle devam edeceğiz. Daha fazla üretmek ve ülkemize katma kıymet sağlamak hedefiyle Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde inşaatı devam eden ve yakın vakitte devreye almayı planladığımız yeni yatırımımızla potansiyelimizi artırmak ise en değerli amaçlarımız ortasında yer alıyor. Bu yatırımla istihdamımızı da yüzde 20 oranında artırmayı öngörüyoruz. 2023 yılında müşterilerimizin muhtaçlık ve taleplerine süratle tahlil üretmek ve eserlerimizi çeşitlendirmek ismine Ar-Ge laboratuvarı çalışmalarına odaklanıyoruz. Rekabette ve yeni dünya tertibinde dijitalleşmenin ne kadar değerli bir role sahip olduğu aşikâr. Bu noktada dijitalleşme yatırımlarımıza da sürat kesmeden devam edeceğiz. 2022’de devreye aldığımız ve bizim için katkısı büyük olan SAP projemize de yatırımımız sürecek.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı