Türkiye İmsad: İnşaat Gereçleri Sanayi Üretimi, Dört Ay Üst Üste Geriledi

Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), bölümün dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna nazaran; üretim,...

Türkiye İmsad: İnşaat Gereçleri Sanayi Üretimi, Dört Ay Üst Üste Geriledi

Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), bölümün dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna nazaran; üretim, dördüncü çeyreğin birinci ayı olan ekimde de geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 3,3 geriledi. Böylelikle, inşaat materyalleri sanayi üretimi, 4 ay üst üste gerileme kaydetti.

İnşaat materyali kesiminin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan aylık kesim raporunun aralık ayı sonuçları bugün açıklandı. Yılın dördüncü çeyrek sonuçlarının değerlendirildiği rapor şöyle:

“İNŞAAT MATERYALLERİ SANAYİ ÜRETİMİ EKİMDE DE GEÇEN YILIN BİREBİR AYINA NAZARAN YÜZDE 3,3 GERİLEDİ: 2022 yılı birinci çeyrekte yüzde 4,4, ikinci çeyrekte ise yüzde 2,1 oranında artış gösteren inşaat materyalleri sanayi üretimi, üçüncü çeyrek periyodun tüm aylarında azalarak çeyrek devir prestijiyle yüzde 3,3 geriledi. Üretim, dördüncü çeyreğin birinci ayı olan ekimde de geçen yılın tıpkı ayına nazaran yeniden yüzde 3,3 geriledi. 2022 yılı son çeyreğinde üretimdeki düşüş devam etti. İnşaat materyalleri sanayi üretimi, uzun mühlet sonra dört ay üst üste gerileme kaydetti. Bu periyotta inşaat materyallerine yönelik iç talep nispi olarak devam ederken dış talepteki yavaşlama gerilemeye döndü.

YILIN BİRİNCİ 10 AYINDA İNŞAAT MATERYALLERİ SANAYİ ÜRETİMİ 9 ALT DALDA GERİLEDİ: Yılın birinci 10 ayında inşaat gereçleri sanayi üretim artışı, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yalnızca yüzde 0,4 oldu. Yılın birinci on ayında 13 alt kesimde üretim geçen yıla nazaran artarken 9 alt dalda üretim geriledi.

YILIN BİRİNCİ ON AYINDA DEMİR ÇELİK RADYATÖR, TUĞLA, KİREMİT, ÇİMENTO ÜRETİMİ VE HAZIR BETON ÜRETİMİ GERİLEDİ: 2022 yılının birinci 10 ayında en yüksek üretim artışı, yüzde 26 ile seramik kaplama materyalleri, yüzde 18 ile plastik inşaat materyalleri, yüzde 16,4 ile birleştirilmiş parke ve yer döşemelerinde, yüzde 14,7 ile seramik sıhhat gereçlerinde gerçekleşti. Düz cam ve yalıtım camı üretimi yüzde 12,3 yükseldi. Buna rağmen, yılın birinci on aylık devrinde demir çelik radyatör üretiminde yüzde 12, tuğla ve kiremit üretiminde yüzde 14,2 gerileme yaşandı. Çimento üretimi yüzde 4,8 ve hazır beton üretimi yüzde 4,6 geriledi.”

Raporda, 2023 yılına dair Türkiye inşaat dalı ve inşaat gereçleri iç pazarı ile dış pazarlara dair öngörüler de yer aldı. 2023 öngörüleri şöyle:

“2023’TE İHRACAT PAZARLARINDA YENİ YILIN BİRİNCİ YARISINDA KÜÇÜLME, İKİNCİ YARIDA TOPARLANMA BEKLENİYOR: İnşaat gereçleri endüstrisinin 2023 öngörülerini, büyük ölçüde dünya iktisadı ve ticaretindeki gelişmelerin belirleyecek. Dünya çapında yüksek enflasyonu önlemek için uygulanan sıkı para siyasetlerinin yılın birinci yarısında en kuvvetli düzeye çıkması bekleniyor.

PAZARLARIMIZDAKİ İNŞAAT KESİMLERİNDE KÜÇÜLME BEKLENİYOR: Ekonomilerdeki yavaşlama ile birlikte pazarlarımızdaki inşaat bölümlerinde küçülme bekleniyor. Yılın birinci yarısında Avrupa, İngiltere ve ABD inşaat bölümlerinin küçüleceği kestirim ediliyor. Bu çerçevede inşaat materyalleri talebinin de yılın birinci yarısında azalması, ikinci yarıda talep ve siparişlerin durağan kalması bekleniyor. Yılın ikinci yarısında inşaat dallarında büyüme beklentisi ortaya çıksa da talep ve siparişlerin yılın üçüncü çeyreğinde yine hudutlu artışa geçmesi, yılın son çeyreğinde daha hareketli bir talep ve ihracat eğilimi yaşanması ihtimali kelam konusu.

TÜRKİYE İNŞAAT DALI VE İNŞAAT GEREÇLERİ İÇ PAZARI SEÇİME ODAKLANDI: Türkiye inşaat bölümü ve inşaat gereçleri iç pazarında 2023 yılını şekillendirecek ana öge, seçime kadar uygulanacak destekleyici siyasetler ve seçim sonuçlarına bağlı olarak yılın ikinci yarısında uygulanacak siyasetler olacak. Bu devirde yüzde 4-5 ortasında ekonomik büyüme yaşanması öngörülüyor. Büyümenin yılın ikinci yarısında yavaşlaması, inşaat bölümünün ise yıl genelinde sonlu büyüme göstereceği iddia ediliyor. Son çeyrekte ise 2024 yılı mart ayında yapılacak lokal seçimler öncesi inşaat dalının ve inşaat materyalleri iç pazarı tekrar hareketlenebilir.”