Bu zehrin gramı 400 lira

SAMSUN (İGFA) – Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir’in tarım ve hayvancılığa verdiği dayanak her...

Bu zehrin gramı 400 lira

SAMSUN (İGFA) – Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir’in tarım ve hayvancılığa verdiği dayanak her alanda büyüyerek devam ediyor. 79 bin kovan ile 950 ton bal üretimi yapılan Samsun’da arı üreticilerine birinci kere arı zehri eğitimi verildi. Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın “Sürdürülebilir Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında verdiği eğitim sonunda 15 üreticiye arı zehri aparatı dağıtıldı.

Arı zehrinin romatizmal hastalıklar ve kas hastalıklarını tedavi etmede kullanıldığını ve gramının 400 lira olduğunu söz eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Lideri Dr. Ali Korkmaz, “10 kovandan 1 gram arı zehri elde ediliyor. Çağdaş tıptaki bu gereksinimi karşılamak için arı zehri üretimi de büyük değer arz ediyor. Son yıllarda MS, AIDS, kanser ve birçok hastalıkta araştırma çalışmaları yürütülmektedir. Apiterapi, ABD, Bulgaristan, Rusya, Çin, Kore ve birçok Avrupa ülkesinde, alternatif tıp olarak kabul edilmiş ve apiterapi hastaneleri kurulmaya başlanmıştır. İsmi zehir olan bu eser aslında zehir değildir. Arı zehri şifadır. Arı zehri baldan tatlıdır” dedi.

Programa katılan Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir de, arıcılık konusunda değerli yatırımların hayata geçirileceğinin muştusunu verdi. Arıcılığın korunması ve üretici sayısının artırılması noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği takviyelerin devam edeceğini söyleyen Lider Demir, hedeflerinin arıcıların maliyetlerini azaltıp teşvik etmek olduğunu söz ederek, “Samsun balın en uygununu üretir. Samsun’dan balı al, sıhhati şifayı bul mantığıyla her vakit siz arı üreticilerimizin yanındayız. Artık Samsun olarak sizlerle birlikte bir unsur daha imza atacağız. Kentimizde daha evvel yapılmamış arı zehri üretimini inşallah başaracağız. Verilen eğitim ve dağıtılan aparatlar ile birçok hastalığın tedavisinde kullanılan arı zehrini kentimizde de üretmek için birinci adımı atmış olduk. Arı zehri üretimi ile kentimizin arıcılık dalındaki katma kıymetini doruğa taşıyacağız. 15 üreticimiz ile başladığımız bu adımı genele yaymak üzere maksadımız var. Tüm üreticilerimize şimdiden iyi olmasını diliyorum” diye konuştu.