Biden’dan savaşın seyrini değiştirecek hamle! Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemleri gönderecek

ABD Lideri Joe Biden, New York Times gazetesi için “Amerika’nın Ukrayna‘da Yapacakları ve Yapmayacakları” başlıklı...

Biden’dan savaşın seyrini değiştirecek hamle! Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemleri gönderecek

ABD Lideri Joe Biden, New York Times gazetesi için “Amerika’nın Ukrayna‘da Yapacakları ve Yapmayacakları” başlıklı bir makale kaleme aldı. Rusya- Ukrayna savaşının 4. ayına girdiğine işaret eden Biden, “Ukrayna halkı, fedakarlıkları, metanetleri ve cephedeki başarılarıyla Rusya‘yı şaşırttı ve tüm dünyaya ilham oldu.” sözünü kullandı.

“BAĞIMSIZ BİR UKRAYNA İSTİYORUZ”

Biden, başka ülkelerin Ukrayna‘ya hem askeri, hem insani hem de mali dayanakta bulunduğuna dikkati çekerek, ABD’nin bu savaş konusundaki tavrını anlattı. “ABD’nin maksadı net: Kendini gelecekteki tehditlere karşı savunabilecek, demokratik, bağımsız, hükümran ve müreffeh bir Ukrayna istiyoruz.” sözünü kullanan Biden, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski’nin de dediği üzere bu savaşın sonunda demokrasinin kazanacağını belirtti.

“GELİŞMİŞ FÜZE SİSTEMLERİ VERECEĞİZ”

Biden, ABD’nin Ukrayna’ya verdiği silahlar ile bu ülkenin elini müzakere masasında güçlendirmeyi amaçladığına dikkati çekerek, “Bu nedenle de Ukrayna’ya cephedeki amaçları daha yanlışsız bir halde vurmalarını sağlayacak gelişmiş füze sistemleri ve mühimmat vermeye karar verdim.” sözünü kullandı. Rusya‘ya yönelik yaptırımların artırılması konusunda da öteki ülkeler ile birlikte çalışmayı sürdüreceklerini vurgulayan Biden, ABD’nin Ukrayna’ya Javelin tanksavar füzeler, Stinger uçaksavar füzeler, radar sistemleri, İHA’lar ve Mi-17 helikopterler üzere gelişmiş silahları göndermeye devam edeceğini kaydetti.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ADIMINDAN MEMNUNUM”

Biden, ABD’nin bir taraftan besin krizinin berbata gitmesini engellemek için ortakları ile çalışacağını, öteki taraftan da Avrupa’nın fosil yakıtlar konusunda Rusya‘ya bağımlılığını azaltmaya çaba edeceğini aktardı. NATO’nun doğu kanadının güçlendirilmesini de sürdüreceklerini belirten Biden, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma başvurusunu da memnuniyetle karşılıyorum. Bu adım, tüm ABD ve trans Atlantik güvenliği daha da artıracaktır.” görüşünü paylaştı.-“NATO ve Rusya ortasında bir savaşın peşinde değiliz”

“ABD, PUTİN’İ DEVİRMEYE ÇALIŞMAYACAK”

Biden makalesinde şu tabirlere yer verdi: “NATO ve Rusya ortasında bir savaşın peşinde değiliz. Sayın Putin ile ne kadar anlaşamasak ve hareketlerini zorbalık olarak görsek de, ABD onu devirmeye çalışmayacak. ABD ya da müttefiklerine karşı bir akın olmadığı surece Amerikan askerlerini Ukrayna’ya göndererek ya da Rus güçlere saldırarak bu çatışmada (Rusya-Ukrayna savaşı) yer almayacağız. Ukrayna’nın hudutları dışına saldırmasını desteklemiyoruz ve buna yardım etmiyoruz. Yalnızca Rusya’ya acı çektirmek için bu savaşın uzamasını istemiyoruz.”

MÜZAKERELERİN İLERLEMEMESİNDEN RUSYA’YI SORUMLU TUTTU

Tüm süreçte unsurunun “Ukrayna’sız Ukrayna hakkında hiçbir şey” olduğunu belirten Biden, hiçbir formda Ukrayna’yı topraklarından imtiyaz vermeye zorlamayacağını belirtti. Biden, Rusya ve Ukrayna ortasındaki görüşmelerin de “Rusya’nın demokrasiye sırtını dönmesi ” nedeniyle devam edemediğini belirterek, ABD’nin Ukrayna’yı müzakerelerde desteklemeye devam edeceğini bildirdi. Ukrayna’da doğum hastanelerinin, kültür merkezlerinin vurulmasının ve milyonlarca kişinin yerinden edilmesinin “ahlaki bir konu” olduğunu belirten Biden, Polonya’da bayan ve çocuklarla görüştüğünü anımsattı.

“NÜKLEER SİLAH KULLANIMININ SONUÇLARI ÇOK AĞIR OLUR”

Dünyada birçok insanın nükleer silah kullanımı konusunda huzursuz olduğuna işaret eden Biden, şu tabirleri kullandı: “Şu anda Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanma niyeti olduğuna ait rastgele bir ibare görmüyoruz lakin Rusya’nın bu husustaki telaffuzları tehlikeli ve sorumsuzcadır. Açık söyleyeyim, bu çatışmada ya da dünyanın öteki bir yerinde rastgele bir boyutta nükleer silahların kullanımı mutlaka kabul edilemezdir ve bunun sonuçları çok ağır olur.”

Biden, ABD halkının Ukrayna halkının yanında durmaya devam edeceğini belirterek, Putin’in bu derece bir birlik beklemediğini ve yanıldığını kaydetti.

AA / Dildar Baykan Atalay – Dünya