Biden, ABD’de enflasyonun 40 yılın zirvesine çıkmasını Rusya-Ukrayna savaşına bağladı

ABD’de enflasyon mayıs ayında yıllık bazda yüzde 8,6’ya yükselerek yine 40 yılın doruğuna çıktı. ABD...

Biden, ABD’de enflasyonun 40 yılın zirvesine çıkmasını Rusya-Ukrayna savaşına bağladı

ABD’de enflasyon mayıs ayında yıllık bazda yüzde 8,6’ya yükselerek yine 40 yılın doruğuna çıktı. ABD Lideri Joe Biden açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi raporunun akabinde ülkedeki enflasyon artışı hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu.

“FİYATLARI AŞAĞI ÇEKMEK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ”

ABD Lideri Biden, enflasyonla çabanın “en büyük ekonomik öncelik” olduğunu belirtirken, ülkedeki yüksek fiyatlara Rusya- Ukrayna savaşının neden olduğunu söz etti. Biden, ” Ukrayna‘da özgürlüğü savunmak için çalışmalarımıza devam ederken, ABD’de fiyatları aşağı çekmek için de çalışmalarımızı süratli bir biçimde yapmalıyız” dedi.

“ABD REKOR ÖLÇÜDE PETROL ÜRETECEK”

Biden, “Benzin pompasındaki fiyatlar enflasyonun kıymetli bir modülü ve Ukrayna’daki savaş bunun en değerli nedeni. ABD gelecek yıl rekor ölçüde petrol üretme yolunda ilerliyor. Fakat, ülkedeki petrol ve gaz ve rafineri sanayilerinin, çok kar elde etmek için Ukrayna’daki savaşın oluşturduğu zorlukları kullanmaması gerekir” sözlerini kullandı.

PETROL VE GAZ ŞİRKETLERİNE ÇAĞRI

Biden petrol ve gaz şirketlerine “aşırı kar” gütmeme davetinde bulunarak, ABD Kongresi’nden halkın yüksek fiyatlar ile uğraş etmesine yardımcı olacak bir yasa çıkarmasını istedi. Biden, “Kongre’yi bu ay nakliye maliyetlerini azaltmak için bir yasa tasarısı hazırlamaya ve masama getirmeye çağırıyorum, böylelikle malların fiyatını düşürebiliriz” dedi.

İhlas Haber Ajansı / İktisat