Dominik Cumhuriyeti’nden Bursalı firmalara yatırım daveti

BURSA (İGFA) – Bursa iş dünyasının yeni pazarlara açılması ve global işbirlikleri kurması için çalışmalarını...

Dominik Cumhuriyeti’nden Bursalı firmalara yatırım daveti

BURSA (İGFA) – Bursa iş dünyasının yeni pazarlara açılması ve global işbirlikleri kurması için çalışmalarını sürdüren BTSO, Dominik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Elvis Antonio Alam Lora ve beraberindeki heyeti ağırladı.

Heyeti, BTSO İdare Şurası Üyeleri Hakan Batmaz ve Haşim Kılıç karşıladı. Ziyarette Bursa ve Dominik Cumhuriyeti ortasındaki ticaret, yatırım ve turizm bağlantıları değerlendirildi.

BTSO İdare Şurası Üyesi Hakan Batmaz, Bursa iktisadı ve BTSO’nun çalışmalarına ait bilgiler verdi. Bursa’nın 17 organize sanayi bölgesi ile Türkiye’nin üretim merkezi olduğunu tabir eden Batmaz, dokuma, otomotiv ve makine üzere kesimlerin yanı sıra savunma, uzay-havacılık, teknik dokumacılık ve kompozit üzere ileri teknoloji alanlarda da Bursa iş dünyasının kelam sahibi olduğunu tabir etti.

Bursa’nın 16 milyar dolarlık yıllık ihracat sayısıyla tek başına 117 ülkeden daha fazla ihracat yaptığını belirten Hakan Batmaz, kentin ihracat ünite kıymetinin ise 4 dolara ulaştığını vurguladı.

Bursalı firmaların global ticarette yüzünü tek bir tarafa çevirmediğine dikkati çeken Hakan Batmaz, ihracatçıların Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Amerika’ya kadar farklı bölgelerde ticari bağlarını geliştirdiğini kaydetti.

Bursa’nın 200’e yakın ülke ve bölgeye ihracat yaptığını lisana getiren Batmaz, ihracat gayeleri doğrultusunda Dominik Cumhuriyeti ve Latin Amerika pazarında da etkinliğimizi artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Büyükelçi Elvis Antonio Alam Lora, Dominik’in Latin Amerika pazarına açılmak isteyen firmalara kıymetli fırsatlar sunduğunu kaydetti.

Dominik’in siyasal ve ekonomik açıdan bölgesindeki en istikrarlı ülkeler ortasında yer aldığını kaydeden Büyükelçi Lora, “Son 5 yıllık devirde ortalama yıllık büyüme oranı yüzde 6,2’ye ulaşan ülkemiz, Latin Amerika’nın en süratli büyüyen iktisadı oldu. Ülkemiz coğrafik açıdan da epeyce stratejik bir pozisyonda yer alıyor. Bu pozisyonumuz, Kuzey ve Güney Amerika’ya ulaşmak isteyen firmalar için Dominik’i değerli bir ulaşım ve lojistik üssü haline getiriyor. Dominik ayrıyeten hür ticaret mutabakatları sayesinde yaklaşık 900 milyonluk bir pazara erişim imkanı sağlıyor” diye konuştu.