Türkiye’yi ikna etmeye çalışıyor ama İsveç’in ‘teröre destek’ inadı sürüyor

NATO üyeliği için Türkiye’nin onayını bekleyen İsveç, evvelki gün terör örgütü PKK destekçilerinin başşehir Stockholm’de...

Türkiye’yi ikna etmeye çalışıyor ama İsveç’in ‘teröre destek’ inadı sürüyor

NATO üyeliği için Türkiye’nin onayını bekleyen İsveç, evvelki gün terör örgütü PKK destekçilerinin başşehir Stockholm’de yeni bir gösterisine daha konut sahipliği yaptı. Polis eşliğindeki yürüyüş yaklaşık 3.5 saat sürdü. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesi ve İsveç’in üyelik için üzerine düşen her şeyi yaptığını söylediği esnada gerçekleşen teröre dayanak aktifliği, Türkiye’nin yansısını çekti.

YENİ YASAYA TEPKİ

Gösteriye katılan terör örgütü PKK sempatizanları, 1 Haziran’da yürürlüğe giren yeni terörle gayret yasası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan zıddı sloganlar attı. Kelam konusu yasa kapsamında terör örgütü faaliyetlerinde bulunanlara 4 ila 8 yıl ortasında değişen mahpus cezaları verilebilecek. Yeni düzenleme ile terör örgütlerini finanse eden ve destekleyenlerin gözaltına alınması ve yargılanması da mümkün hale geldi. Stockholm idaresinin teröre dayanak veren mitinglere daima müsaade vermesinin, 12 Haziran’da İsveç, Türkiye ve NATO’nun bir ortaya geleceği toplantıda gündeme gelmesi beklenirken evvelki günkü şova onay verilmesi, fikir ve toplanma özgürlüğü olarak savunulmuştu.

TÜRKİYE’YE ONAY BASKISI

Rusya’nın işgaliyle başlayan Ukrayna krizi sonrasında Finlandiya ve İsveç, NATO’ya üye olma kararı almıştı. NATO üyeliği için öteki tüm ülkelerin onayı gerekirken Türkiye, bu ülkelerden teröre takviyenin kesilmesini talep etmiş, kaideleri yerine getiren Finlandiya’ya yeşil ışık yakmıştı. Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak NATO doruğu öncesinde İsveç, Türkiye’nin onayını almak için bir grup adımlar atsa da bu çeşit hareketlerin sürmesi Stockholm’ün gayesine ulaşmasını zorlaştırabilir.