Andy Warhol Çalışması 961 NFT Parçası Halinde Satılacak

Andy Warhol’un 1967’de yarattığı orijinal bir eserden 961 parça satışa çıkacak. Ancak bu sefer 961...

Andy Warhol Çalışması 961 NFT Parçası Halinde Satılacak

Andy Warhol’un 1967’de yarattığı orijinal bir eserden 961 parça satışa çıkacak. Ancak bu sefer 961 kişi sanat eserinin bir NFT parçasını elde edebilecek. Parçaların her birinin değeri yaklaşık 55 dolar. Tüm NFT’ler satılırsa, sanat eseri toplamda yaklaşık 53.000 dolar değerinde olacak. NFT’lerin alıcıları, asıl parçanın küçük bir kısmına sahip olacaklar.

Ayrıca Andy Warhol parçasının her NFT’sine, orijinal fiziksel parçanın sahiplerinden imzalı bir hakların serbest bırakılması eşlik edecek. Parça, farklı renklerde poliüretan küpler üzerine tekrarlanan bir desende basılmış 10 portreden oluşuyor.

Satışı elinde tutan, LS/Galería tarafından desteklenen Meksikalı CUBIC şirketi. Eserin adı Sanatçıların Portreleri 1.7. Dünyada sadece 200 kopyası var. CUBIC, sanatçının imzalı 172 numaralı eserini satacak.

CUBIC’in kurucusu Luis Enriquez, bunun bir fiziksel sanat eserine dayalı ilk büyük NFT satışı olduğunu söyledi.

“Yaptığımız şey çok basit: Bir sanat eseri alıyorsun, bizim bir ızgara yaptığımızı ve her parçanın bir NFT olduğunu hayal ediyorsun.”

CUBIC, resmi Twitter profilinde, NFT’nin eserin fiziksel sahipleri tarafından imzalanan bir hak devriyle birlikte geldiğini, bu nedenle alıcıların Andy Warhol’un çalışmasının o bölümünün sahibi olarak kabul edileceğini söyledi:

“Fiziksel Andy Warhol’un bir kısmının sahibi olursunuz ve bunu göstereceğiniz araç bir NFT olur. Bu gerçek bir yatırım ve dijital bir varlık.” Bir NFT satın alan herkes, yalnızca dijital varlığa değil, gerçek parçanın küçük bir kısmına da sahip olabilecek.