Türkiye’nin ve dünyanın teknoloji liderleri Digital Age Tech Summit’te buluştu

Digital Age Tech Summit; bir kere daha teknolojinin ve dijitalin nabzını tuttu. Ülkemizden ve dünyadan...

Türkiye’nin ve dünyanın teknoloji liderleri Digital Age Tech Summit’te buluştu

Digital Age Tech Summit; bir kere daha teknolojinin ve dijitalin nabzını tuttu. Ülkemizden ve dünyadan değerli konuşmacıların yer aldığı aktiflikte yeni teknolojilerin dönüştürücü tesiri farklı perspektiflerden ele alındı.

Bu yıl Garanti BBVA ana sponsorluğunda Raffles İstanbul’da 16’ncı sefer seyircisi ile buluşan Digital Age Tech Summit; markaların, start-upların, girişimcilerin ve teknoloji meraklılarının ajandasındaki son gelişmeleri dünyanın farklı yerlerinden gelen uzmanlarla tartıştı.

Türkiye’nin önde gelen teknoloji yazarlarından M. Serdar Kuzuloğlu’nun moderasyonunda gerçekleştirilen aktiflikte; yeni yapay zekâ tahlillerinden inovatif üretim modellerine, kuantum iktisadından data bilimine ve finansal teknolojilerden dijital içerik idaresine kadar gündemi şekillendiren farklı husus başlıkları ele alındı.

Geleceğe taraf verecek icatlar ve büyük data dünyası Digital Age Tech Summit’te konuşuldu

Günün birinci konuşmasında Türkiye’nin önde gelen e-ticaret şirketlerinden Trendyol’un Data Bilimi Lideri Nezir Alp, yapay zekânın ve büyük data idaresinin e-ticaret dünyasına tesirini inceledi. Aktifliğin değerli konuklarından Oculus VR kurucu ortağı ve mucit Jack McCauley, geleceğe taraf verecek teknolojik araçların öyküsünü kendi icatları üzerinden ele aldı.

Finansın geleceğine de odaklanılan aktiflikte, M. Serdar Kuzuloğlu’nun sorularını Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu cevapladı ve finansta büyük bilginin kullanımını ve yeni teknolojilerin bankacılığa tesirini izleyici ile paylaştı.

Moda sanayisinin ve teknoloji dünyasının “ötesi” işlendi

Malzeme dönüşümünün de işlendiği Digital Age Tech Summit’te icat ettiği “spray-on” kumaşla moda sanayisinde ses getiren moda dizayncısı ve girişimci Manel Torres,  sürdürülebilirlik ve estetik ortasındaki alakayı kendi teşebbüsü üzerinden kıymetlendirdi. Konuşmasının akabinde içerik üreticisi Duygu Özaslan ile söyleşi gerçekleştiren Torres, moda dünyasında üretim modellerinin yaşadığı dönüşümünü iştirakçilerle paylaştı.

Bilgisayar bilimci Cem Say ise gündemde sayısız tahlil ve uygulama ile yer alan yapay zekânın şimdi yapamadıklarını ve yapamayacaklarını anlattı. Teknoloji analisti Benedict Evans ise yaşadığımız dijital dönüşümü geçmiş-bugün-gelecek ekseninde üç kademeli, kapsamlı bir sunumla tahlil etti.   

Kuantum İktisadı kitabı başta olmak üzere kaleme aldığı kitaplarda inovasyonu nasıl daha insani bir çerçeveye oturturuz sorusunun yanıtını arayan Norveçli filozof Anders Indset de öngörülerini Digital Age Tech Summit sahnesinde aktardı. Somut sorunların tahlilinin kapsayıcı kalkınmalarla sağlanabileceğini savunan Indset, dijital geleceğin toplumsal ve kültürel alandaki muhtemel tesirlerini izleyicilerle paylaştı.

Digital Age Tech Summit 2024 yılında da teknolojinin ön saflarında yer alan isim ve hususlarla izleyicisi ile buluşacak. Bu ilham verici aktifliğe dair sonlu sayıda, özel fırsatlardan faydalanmak ve ayrıntılı bilgi almak için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı