Hazine dolar cinsi sukuk ihracı için yetki verdi

Hazine’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, dolar cinsinden bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirmek hedefiyle Citigroup, Dubai...

Hazine dolar cinsi sukuk ihracı için yetki verdi

Hazine’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, dolar cinsinden bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirmek hedefiyle Citigroup, Dubai Islamic Bank, HSBC ve Kuwait Finance House’a yetki verildi.

Yapılan açıklamada “Hazine ve Maliye Bakanlığı, milletlerarası sermaye piyasalarında dolar cinsinden bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirmek maksadıyla Citigroup, Dubai Islamic Bank, HSBC ve Kuwait Finance House’a yetki vermiştir.” denildi.

SON İHRAÇ EYLÜL AYINDA YAŞANMIŞTI

Geçen yıl memleketler arası sermaye piyasalarından gayeleri doğrultusunda 10 milyar dolar borçlanma gerçekleştiren Hazine 2022’de 11 milyar dolar borçlanma öngörüyordu. Hazine milletlerarası piyasalardaki bundan evvelki son ihracını kur krizi öncesi eylül ayında yapmıştı. Eylül’de 2028 ve 2033 vadeli borçlanmalarda en son getiriler sırasıyla yüzde 5,7 ve yüzde 6,5 olmuştu. Refinitiv datalarına nazaran Hazine’nin 21 Şubat’ta itfa edeceği 2 milyar dolar fiyatında eurobondu ve 25 Şubat’ta itfa edeceği 1,1 milyar dolar meblağında yurtiçi tahvili bulunuyor.

FİNANSMAN KAYNAKLI BONO

Sukuk, devlet ve şirketlere finansman sağlama aracı olarak ihraç edilen, yatırımcıya faizsiz sabit getiri imkanı sunan finansal sertifikalar olarak biliniyor.

ASYA VE KÖRFEZ ÜLKELERİNDE YAYGIN

Asya ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılmakta olup, İslami hukuk prensiplerine uygun olarak hazırlanan İslami finansman kaynaklı bono olarak isimlendiriliyor.