Muğla Büyükşehir Hafriyat Sahaları İle Çevreyi Koruyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Vilayet genelinde hafriyat atıklarının etrafa ziyan vermemesi için bugüne kadar 650 bin...

Muğla Büyükşehir Hafriyat Sahaları İle Çevreyi Koruyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Vilayet genelinde hafriyat atıklarının etrafa ziyan vermemesi için bugüne kadar 650 bin araca hizmet vererek 9 milyon 900 bin ton hafriyat atığının bertarafını sağladı.

13 bin 247 kilometrekare yüzölçümü, 1480 km kıyı şeridi, yüzde 68 orman varlığı ile özel bir coğrafyaya sahip Muğla’da etraf yatırımlarına devam eden Büyükşehir Belediyesi vilayet genelinde 9 hafriyat alanı oluşturarak vatandaşlara hizmet veriyor. 2014 yılında Büyükşehir olan Muğla’da 1 olan hafriyat alanını 9’a çıkaran Büyükşehir Belediyesi uzun uğraşlar sonucunda Datça’ya da hafriyat alanı kazandırdı. Muğla’da Bodrum’da 2, Milas’ta 1, Menteşe’de 2, Ula’da 1, Marmaris’te1, Datça’da 1, Fethiye’de 1 olmak üzere 9 hafriyat alanı bulunuyor. Bu alanlarda 2015-2023 yılları ortasında 650 bin araca hizmet veren Büyükşehir Belediyesi 9 Milyon 900 bin Ton hafriyat atığının bertarafını sağladı. Sistemli hafriyat alanları ile inşaat atıklarının etrafa ziyan vermemesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi 2435 hafriyat aracına da taşıma müsaade dokümanı vererek müsaadeli hale getirdi.

400 bin Ton Hafriyat Geri Kazandırıldı

Kıyılardan teknelerle atık toplama, nizamlı katı atık tesisleri, Muğla’da birinci tıbbı atık tesisi, çöpten elektrik üretimi üzere birçok yenilikçi ve çevreyi koruyan hizmetleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi kurduğu geri dönüşüm tesisi ile de hafriyat atıklarının agrega materyali olmasını sağlıyor. Bugüne kadar hafriyat alanlarına dökülen 400 bin ton hafriyat atığının geri kazanımından agrega elde edildi. Elde edilen agrega Büyükşehir Belediyesi, MUSKİ ve öteki kurumlara verilerek çeşitli yerlerde kullanılması sağlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı