TÜDKİYEB’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yemde sabit fiyat teşekkürü

Yem fiyatlarında indirim ve sabit fiyat yetiştiriciler ismine memnuniyet verici olduğunu açıklayan TÜDKİYEB Genel Lideri...

TÜDKİYEB’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yemde sabit fiyat teşekkürü

tudkiyeb den cumhurbaskani erdogan a yemde sabit fiyat tesekkuru 1672124009 884

Yem fiyatlarında indirim ve sabit fiyat yetiştiriciler ismine memnuniyet verici olduğunu açıklayan TÜDKİYEB Genel Lideri Nihat Çelik, küçükbaş hayvancılık dalı için de hibe yem takviyesinde talebinde bulundu.

ANKARA (İGFA) – Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Lideri Nihat Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan gübre ve karma hayvan yeminde indirim ve fiyat sabitlemesine ait açıklamalarda bulundu.

TÜDKİYEB Genel Lideri Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gübre ve yem ile ilgili verdiği müjdenin tarım dalını rahatlatacağını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan çiftçilerimizin en kıymetli girdilerinden olan gübrede ve hayvancılığın en değerli girdisi olan karma hayvan yem fiyatlarında hem indirim hem de önümüzdeki yılın Nisan ayı sonuna kadarki devirde fiyatların sabitleneceği muştusu ülkemiz tarımı ismine memnuniyet vericidir. Kimyevi gübre çeşitlerinde yüzde 13’e varan ve karma hayvan yemlerinde yüzde 5’e varan indirimler yanında 4 aylık periyotta fiyatların sabitlenmesi kesime verilen dayanakların yanısıra değerli katkılar sağlayacaktır. Münasebetiyle Sayın Cumhurbaşkanımıza verdiği muştudan ötürü çiftçilerimiz ve yetiştiricilerimiz ismine teşekkür ediyoruz” dedi.

Çelik, gübre ve yemdeki indirim ve fiyat sabitlemenin girdi maliyetlerine olumlu yansıyacağına vurgu yaptı.

“Bitkisel üretimin can damarı gübre, hayvancılığın can damarı ise yemdir” diyen Çelik, “Gübre ve yemdeki indirim ve fiyat sabitleme ise bu can damarlarına verilen can suyudur. Nisan ayı sonuna kadar fiyatların sabitlenmesi girdi maliyetlerini de olumlu istikamette etkileyecektir. Hasebiyle son vakitlerde yemdeki fahiş fiyat artışlarının yetiştiricilerimizi hayli zorladığı ve ziyanına ya da maliyetine üretim yapmak zorunda kaldıkları bir devrin aksilikleri bertaraf edilmiş olacaktır. Burada kıymetli bir konu da gübre ve yem fiyatlarının sabitlenecek olmasının yanında fiyatlarda gerileme olması halinde tekrar fiyatlara yansıtılacak olmasıdır. Sonuç itibariyle bu müjde çiftçi ve yetiştiricilerimizin yapacakları üretimin artışına büyük katkısı olacaktır. Üretim artışı ise tüketicilere olumlu yansıyacak ve daha uygun fiyatlardan besin eserlerine ulaşmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

Küçükbaş hayvancılık dalı için hibe yem takviyesi talebinde de bulunan Çelik, “İçinde bulunduğumuz ay itibariyle kış kurallarını yaşıyoruz ve hayvanlarımız ağıllarda barınmaktadır. Hayvanlar merada olmadığı için yetiştiricilerimiz hayvanlarını beslemek için yem temin etmek zorundadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın yem fiyatlarında indirim ve fiyatların Nisan ayı sonuna kadar sabit tutulacağı açıklamasını kesimimiz için çok pahalı bulmakla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızdan yetiştiricilerimizin işletmelerindeki kayıtlı tüm hayvanlar için bir sefere mahsus olmak üzere 50 lira hibe yem takviyesi verilmesini talep ediyoruz “ tabirlerini kullandı