1999 yılından önce sigortalı olanlar dikkat! 55 yaşında emekli olabilirsiniz

Çalışma hayatına giren pek çok insanın hayali emekli olmak. Hayatının belirli bir devrinde sigortalı olarak...

1999 yılından önce sigortalı olanlar dikkat! 55 yaşında emekli olabilirsiniz

Çalışma hayatına giren pek çok insanın hayali emekli olmak. Hayatının belirli bir devrinde sigortalı olarak işe girenlerin ne vakit emekli olacağı sigorta başlangıç tarihi, yaş ve prim günü üzere etkenlere bağlı olarak hesaplanıyor. Ülkemizde erkeklerde en erken emeklilik yaşı 60 olarak tabir edilirken, bayanlarda 58 yaş koşulu uygulanıyor.

1999 ÖNCESİ SİGORTASI OLANLARA ERKEN EMEKLİLİK HAKKI

Buna rağmen, 1999 yılından evvel sigortalı olarak işe girenler, 15 yıllık hizmet vaktini ve 3600 prim gününü tamamlamaları halinde erken emekli olma hakkı kazanabiliyor. Bunun için emekli olmak isteyen kişinin bahsi geçen tarihten evvel rastgele bir sigorta koluna kayıtlı olması kâfi olacak.

55 YAŞINDA EMEKLİ OLMA HAKKI DOĞUYOR

4a, 4b, ya da 4c, kapsamında 9 Eylül 1999 tarihinden evvel sigortası başlayan şahıslar, erken emekli olabilecek. Bu kural bayan ve erkek çalışanlar ortasında değişiklik gösterebiliyor. Yalnızca cinsiyet değil, sigorta başlangıç tarihi de emeklilik yaşında değişikliğe neden olabiliyor. 9 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri ortasında bahsi geçen şartların sağlanması halinde bayan emeklilik yaşı 54 erkeklerde ise 55 yaş olarak söz ediliyor.