Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi emtiayı etkileyecek

Rusya’nın Avrupa’ya sevk ettiği petrol ve doğalgazda üzerinden geçen boru sınırlarıyla kritik ehemmiyete sahip Ukrayna,...

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi emtiayı etkileyecek

Rusya’nın Avrupa’ya sevk ettiği petrol ve doğalgazda üzerinden geçen boru sınırlarıyla kritik ehemmiyete sahip Ukrayna, başta buğday olmak üzere çelik tedarikinde de kıymetli bir rol oynuyor.

Rusya, Avrupa’nın ithal ettiği doğalgazın yaklaşık üçte birini temin ederken, kelam konusu sevkiyatların da yaklaşık yüzde 25’i Ukrayna üzerinden gönderiliyor.

UKRAYNA AVRUPA’NIN EKMEK SEPETİ

Yüzyıllardır kıymetli bir buğday üreticisi pozisyonunda olan ve Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak bilinen Ukrayna da dünyanın büyük 5’inci buğday ihracatçısı olarak ön plana çıkıyor.

Ukrayna’nın ihraç ettiği buğdayın neredeyse tamamı Karadeniz’deki limanlardan sevk ediliyor. Ukrayna, 2019’da 3,1 milyar dolar buğday ihraç ederken, Mısır, yüzde 22,2 hisse ve 685 milyon dolar ithalatla Ukrayna’nın da buğday ihracatında aslan hissesine sahip pozisyonda bulunuyordu.

Yılda yaklaşık 21 milyon ton çelik üreten Ukrayna, üretiminin yüzde 60’ını ise yüklü olarak Avrupa olmak üzere ihraç ediyor. Ülkenin pik demir üretimi de 2021 prestijiyle 20 milyon ton seviyesinde gerçekleşmişti.

UKRAYNA, GÜÇ YOLLARINDA DEĞERLİ YERE SAHİP

Ukrayna’da Sovyetler Birliği periyodunda inşa edilen, Kardeşlik ve Birlik isimli boru sınırlarında yaşanabilecek aksaklıklar, sevk edilen Rus gazının hacimlerinde kıymetli düşüşlere neden olabilir. Bölgeden gelen haberlerin akabinde Avrupa’da mart vadeli kontratlarda doğalgaz fiyatları yüzde 30 artış gösterdi. Rus güç şirketi Gazprom, bugün yaptığı açıklamada, mukaveleler doğrultusunda Ukrayna üzerinden doğalgaz sevkiyatına devam edildiğini duyurdu.

BRENT PETROL ARTTI

Artan jeopolitik tansiyon petrol fiyatlarını da etkilerken, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 3’ün üzerinde kıymet kazanarak 2014’ten bu yana birinci kere 103 doları gördü. Avrupalı çok sayıda şirketin de yatırımlarının bulunduğu Ukrayna’da demir ve çelik bölümünün de Rusya’nın hücumları nedeniyle tehlikeye girebileceği belirtiliyor.