TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni” Altın Palmiye’nin sahibi oldu

İsveçli direktör Ruben Östlund’un TRT ortak üretimi sineması “Hüzün Üçgeni”, 75. Cannes Sinema Şenliği’nde en...

TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni” Altın Palmiye’nin sahibi oldu

İsveçli direktör Ruben Östlund’un TRT ortak üretimi sineması “Hüzün Üçgeni”, 75. Cannes Sinema Şenliği’nde en büyük ödül olan “Altın Palmiye”nin sahibi oldu. Sinema sanayisinin en itibarlı etkinliklerinden biri olan şenlikte dünya prömiyerini gerçekleştiren sinema, gösterim sonrasında izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

BİR HİCİV SİNEMASI

Günümüzün en değerli direktörlerinden Ruben Östlund, milletlerarası muvaffakiyetler kazandığı “Turist” ve “Kare” sinemalarındaki perspektifini “Hüzün Üçgeni” sinemasında de sürdürüyor. Evvelki sinemalarında olduğu üzere bu sinemasında de insan tabiatını hicveden Östlund, sinemadaki kara güldürü.

SİNEMANIN KONUSU

Türkiye, İsveç, Fransa, ABD, İngiltere, İsviçre, Yunanistan ortak imali “Hüzün Üçgeni”, modellik yapan genç çift Carl ve Yaya’nın milyarder yolcuların bulunduğu harika lüks bir gemiyle çıktığı seyahatte başından geçenleri anlatıyor. Bir fırtına sonrasında Carl ve Yaya, bir küme milyarder ve geminin temizlikçilerinden biriyle birlikte ıssız bir adada mahsur kalır. “Hüzün Üçgeni”, hiyerarşinin apansız alt üst olduğu, rollerin ve sınıfların bilakis döndüğü bir hiciv sineması. Kaynak: TRT