Toplu Delist Kararı mı Geliyor? Coinbase Açıkladı!

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kripto para ünitesi sanayisi için geniş kapsamlı tesirleri olabilecek yiğit bir...

Toplu Delist Kararı mı Geliyor? Coinbase Açıkladı!

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kripto para ünitesi sanayisi için geniş kapsamlı tesirleri olabilecek yiğit bir açıklama yaptı. Önde gelen kripto borsasının ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) tarafından menkul değer olduğu tez edilen rastgele bir tokenı listeden çıkarma niyetinde olmadığını açıkladı. Armstrong bu açıklamayı Çarşamba günü Piper Sandler Global Borsa ve Fintech Konferansı’nda Axios ile yaptığı bir röportaj sırasında yaptı. İşte detaylar…

Coinbase, “menkul kıymet” olarak etiketlenen coinleri delist etmeyecek

Coinbase yöneticileri, şirketlerinin bir menkul değer davasında ismi geçen token ve hizmetlere yönelik takviyesi sona erdirme niyetinde olmadığını belirttiler. Coinbase’in SEC’in son davasında bahsedilen tokenlerin listelenmesini tekrar gözden geçirip geçirmeyeceği yahut durdurup durdurmayacağı direkt sorulduğunda Armstrong kesin bir formda “Hayır” cevabını verdi. Coinbase’in faaliyetlerini aksatmadan sürdüreceğini ve mahkeme bir karara varana kadar suçlanan varlıkların ticaretine müsaade vereceğini vurguladı.

toplu delist karari mi geliyor coinbase acikladi 0 uLwWyutH

Coinbase, standart listeleme sürecinin bir modülü olarak tokenleri periyodik olarak delist ettiğine işaret etti. Armstrong’un açıklaması borsanın, potansiyel olarak tüm bölümde kapsamlı değişiklikler getirebilecek uzun müddetli bir yasal savaşa girmeye hazır olduğunu vurguluyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere SEC Salı günü Coinbase’e karşı bir dava açarak platformda listelenen en az 13 tokenin menkul değer olduğunu argüman etti. İsmi geçen tokenler ortasında Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC) ve Filecoin (FIL) yer alıyordu. Bu dava, SEC’in Binance.US’ye karşı açtığı ve borsanın tezgah üstü ticareti duraklatmasına ve birkaç süreç çiftini listeden çıkarmasına neden olan yasal sürecin çabucak akabinde geldi.

Komisyon, Coinbase tarafından listelenen en az 13 kripto para ünitesinin yanı sıra şirketin stake hizmetini de menkul değer yahut yatırım mukavelesi olarak tanımladı. Bununla birlikte, Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal da 7 Haziran’da TechCrunch’a yaptığı açıklamada Coinbase’in “bu varlıklardan rastgele birini listeden çıkarma planı olmadığını” söyledi. Coinbase CEO’su Brian Armstrong Bloomberg’e verdiği bir öbür demeçte şirketin stake hizmetlerini durdurma niyetinde olmadığını ve bunun “her zamanki üzere iş” olduğunu söyledi.

toplu delist karari mi geliyor coinbase acikladi 1 e3mDqL8z

Binance, birtakım delist süreçleri gerçekleştirdi

Ancak Coinbase Binance USD’yi (BUSD) delist etti ve Algorand’ı (ALGO) düzenleyici tasaların olduğu devirde stake seçeneklerinden çıkardı. Ayrıyeten Coinbase, 2021 yılında SEC’den gelen yasal tehditlerin akabinde Lend programını sonlandırdı. Coinbase delist’ten kaçınmayı planlasa da, rakiplerinden biri çoktan listeden çıkarıldığını açıkladı. Binance.US 5 Haziran’da kendi SEC suçlamalarını aldı. Çok sayıda süreç çiftini listeden çıkaracağını ve OTC ticaretini duraklatacağını açıkladı.

Yöneticilerin kullanıcılara statükonun devam edeceğine dair teminat verme teşebbüslerine karşın, Coinbase geçmişte fırsatları ortadan kaldırdı. Bilhassa, 2021’den bu yana XRP ticaretini durdurdu. Bu seçimin nedeni olarak SEC’in Ripple’a karşı açtığı davayı açıkça gösteriyor.  Coinbase’in kararının tesirleri, davanın acil sonucunun ötesine uzanmakta. Mahkemenin kararına bağlı olarak, kripto para üniteleri için düzenleyici çerçeve değerli revizyonlardan geçebilir.  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kripto borsası olarak Coinbase’in aksiyonları ve SEC ile yaklaşan yasal savaşı, kesim iştirakçileri, yatırımcılar ve düzenleyiciler tarafından yakından izleniyor.