EYT sonrası değişik istatistik! Son 70 yılda yedinci sefer birebir siyaset izlenmiş

Milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği EYT düzenlemesiyle ilgili Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Toplantının akabinde...

EYT sonrası değişik istatistik! Son 70 yılda yedinci sefer birebir siyaset izlenmiş

Milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği EYT düzenlemesiyle ilgili Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Toplantının akabinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emeklilik hakkının kullanılması konusunda rastgele yaş sonu uygulanmayacaktır.” dedi.

GEÇMİŞ İKTİDARLARIN EN BÜYÜK KOZU OLDU

Yaklaşan seçimler öncesi hükümetin bu türlü bir karar alması farklı bir istatistiği tekrar hatırlattı. Daha evvel 7 sefer değiştirilen emekli yasası 1950’den bu yana siyasetçilerin seçim meydanlarındaki en değerli kozu oldu.

SÜLEYMAN DEMİREL 3 SEFER DEĞİŞTİRDİ

1950 yılında Adnan Menderes tarafından bayan ve erkek vatandaşların emekliliği 60 yaş olarak belirlenmişti. 1955 yılında ise Süleyman Demirel bayanlara 55 erkeklerde ise 60’da sabit bırakmıştı. 1969 yılına gelindiğinde ise bir sefer daha iktidar olan Süleyman Demirel’e hükümetin anahtarını tekrar emeklilik yasası açmıştı. O periyot Demirel emekliliği bayanlarda 38 erkeklerde 43 olarak açıklamıştı. 90’lı yıllarda ise periyodun Başbakanı Demirel tekrar emeklilik yaşında değişikliğe gitmişti. Bayanlarda 38 erkeklerde tekrar 43’e indirilen yaş sonrası DYP ve SHP iştirakiyle hükümet kurulmuştu.

ÖZAL YAŞI ÜSTE ÇEKTİ

1986 yılına ise periyodun Cumhurbaşkanı Turgut Özal, seçim öncesi yeniden emeklilik üzerinden vaatlerde bulunmuştu. Özel o devir emeklilik yaşını üst çekerek bayanlarda 55 erkeklerde ise 60 olarak belirlemişti.

1999’DA ECEVİT’TEN GÜNCELLEME GELDİ

1999 yılına geldiğimizde ise hükümet Sol Parti Genel Lideri ve İstanbul Milletvekili Bülent Ecevit’in periyodun Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kurulmuştu. 5. Ecevit periyodu olarak da bilinen periyotta emeklilik yaşı bayanlar için 58 erkekler için 60 olmuştu.

2008’DE YAŞ KOŞULU YENİDEN DEĞİŞTİ

AK Parti iktidarı ise 2008’de maddede değişiklik yaptı. 2008 yılında birinci sefer sigortalı olarak işe başlayacaklar için 5510 sayılı Kanun ile emeklilik yaşı 65’e yükseltildi