Mers hastalığı nedir? Mers virüsü nedir? (Mers-CoV) Mers virüsü nasıl bulaşır?

Mers hastalığı nedir? Birinci kez 2012 yılında Suudi Arabistan’da tanımlanan ve yeni bir coronavirüsün neden...

Mers hastalığı nedir? Mers virüsü nedir? (Mers-CoV) Mers virüsü nasıl bulaşır?

Mers hastalığı nedir? Birinci kez 2012 yılında Suudi Arabistan’da tanımlanan ve yeni bir coronavirüsün neden olduğu bulaşıcı teneffüs yolu hastalığı olan Mers hastalığı hakkında Mers nedir? Mers hastalığı nedir? Mers virüsü nedir? Mers virüsü nasıl bulaşır? Mers ne vakit çıktı soruları merak ediliyor. İşte ayrıntılar…

MERS HASTALIĞI NEDİR?

MERS-CoV ; birinci kere 2012 yılında Suudi Arabistan’da tanımlanan ve yeni bir coronavirüsün neden olduğu bulaşıcı teneffüs yolu hastalığıdır. Coronavirüsler ise bulgusuz, hafif soğuk algınlığından ağır hastalığa (SARS) ve akut teneffüs yolu yetmezliği sendromu kadar farklı belirtilere neden olabilen geniş bir virüs ailesidir.

MERS NASIL BULAŞIR?

Şu an için MERS-CoVirüsünün develerden kaynaklandığından şüphelenilmektedir. Lakin hastalığın insanlara nereden ve nasıl bulaştığı şimdi kesin olarak bilinmemektedir. Hastalık beşerden beşere yakın temas ile bulaşabilmektedir fakat şu an için süratle yayılmamaktadır. Beşerden beşere olan bu bulaşma aile bireyleri, hastanelerdeki hastalar ve sıhhat çalışanları ortasında olmuştur.

MERS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ateş, titreme, baş ağrısı, baş dönmesi, boğaz ağrısı, kuru öksürük, nefes darlığı, kas ağrısı üzere ekseriyetle teneffüs yolu hastalıklarının ortak özellikleri birinci şikayetler olarak ortaya çıkar.

Ayrıca kusma, ishal üzere gastrointestinal semptomlar da görülebilmektedir. Kimi hadiselerde kanlı balgam görülmüştür. Ateş olmadan hafif teneffüs yolu hastalığı ve zatürre gelişmeden evvel ishal ile gelen atipik olaylar da bildirilmiştir. Hastalık şiddetli olduğunda ağır bakım ve teneffüs aygıtına gerek duyulmaktadır. Birtakım hastalarda da bilhassa böbreklerde organ yetmezliği meydana gelmiştir. MERS-CoV olaylarının yaklaşık %40’ı maalesef hayatını kaybetmiştir.

MERS NASIL TEDAVİ EDİLİR?

MERS-CoV için özel bir tedavi olmaması, virüsün tam bilinmemesi nedeni ile uygulanan tedavi destekleyici, ikincil enfeksiyonları ve komplikasyonları önlemeye yöneliktir.

MERS-CoV tanısı almış şahıslar mekanik teneffüs takviyesi ve teneffüs izolasyonu sağlayabilecek bütün hastanelerde takip ve tedavi edilebilirler.

Eğer bir kişi MERS-CoV enfeksiyonu açısından kesin teşhis almışsa yahut şüpheleniliyorsa ve hastaneye yatması gerekmiyorsa;

 • Evindeki ve toplumdaki başka şahıslara hastalığı bulaştırma riski nedeni ile konutundaki öbür şahıslardan farklı bir odada oturmalı,
 • Doktor randevusu öncesi durumu hakkında sıhhat kuruluşuna bilgi verilmeli,
 • Öksürdüğünde yahut hapşırdığında bir mendille (tercihen kağıt mendille) ağzını kapatmalı, kullanılmış mediller ağzı kapalı ve delik olmayan naylon poşetlere konularak ağzı kapatılarak ikinci bir naylon poşet içerisinde atılmalı,
 • Ellerini sıklıkla yıkamalı;
 • Başka bir kişi/kişiler ile birebir ortamı paylaştığı (ev, sokak, toplu taşıma araçları, hastane vb.)zaman yüz maskesi takmalı,
 • Kişisel eşyalarını öbürleri ile paylaşmamalı, konut halkının bardak, tabak, havlu üzere eşyalarını kullanmamalı; şayet kullanması gerekirse bu eşyaları düzgünce su ve sabunla yıkamalıdır.
 • Ayrıca bulgularını takip etmeli, şayet hastalığında bir kötüleşme olursa acil tıbbi yardım istemelidir.

MERS-CoV enfeksiyonu için teşhis konulmuş yahut değerlendirmesi devam eden bir kişi ile yakın temas etmiş olanlar, son temaslarından sonraki 14 gün boyunca günde iki sefer ateşleri ölçülmeli, öksürük, teneffüs problemi ile baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı-kusma ve ishal üzere başka erken semptomların olup olmadığını takip etmelidirler.

Hamile ve emziren bayanlarla çocuklar için özel bir uygulama gerekmeyip öbür hastalara yapılan tekliflerle birebirdir. Yalnızca annenin bebeğine yaklaşırken yüz maskesi takması önerilir.

MERS KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

MERS-CoV enfeksiyonu için aşı yoktur. Suudi Arabistan başta olmak üzere Orta Doğu ülkelerinde hadiseler görülmesi nedeniyle buraya seyahat planlayanlar için korunma önlemleri uygulanmalıdır. Hac ve umre seyahati yapacak şahıslar için el hijyeni, öksürük ve aksırık sırasında ağız ve burun kapatılması, teneffüs sekresyonları ile temas durumunda ellerin yıkanması akut ateşli solunumsal semptomları olan bireylerden en az 1 metre uzakta durulması, kalabalık alanlarda maske kullanılması üzere solunumsal hijyen teklifleri, besin güvenliği teklifleri (çiğ süt ve hayvansal eserler tüketmemek, çiğ tüketilecek zerzevat ve meyveleri yeterlice yıkayarak tüketmek gibi), ferdî hijyen teklifleri ile hayvanlarla temastan kaçınılması, sıhhat kuruluşuna başvurmaları halinde öbür hastalarla teması en aza indirilmesi tavsiye edilmektedir.

KİMLER RİSKLİ GRUPTADIR?

Bağışıklık sistemleri zayıflamış olanlar, yaşlı beşerler ve kanser, şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı olanlarda hastalık daha şiddetli seyretmektedir. Esas riskli kümeler;

 • 65 yaş ve üzerinde olanlar,
 • Kalp hastalığı olanlar,
 • Böbrek hastalığı olanlar,
 • Solunumsal hastalığı olanlar,
 • Diyabet üzere kronik bir hastalığı olanlar,
 • Doğumsal yahut edinilmiş immün yetmezliği olanlar,
 • Malign hastalığı olanlar,
 • Son devir hastalığı olanlar,
 • Hamile bayanlar,
 • 12 yaşın altındaki çocuklar.