Tarım Kredi’de yeni dönem başlıyor! Ürünler artık zincir marketlerde de satılacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin akabinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tahıl koridorunun akabinde...

Tarım Kredi’de yeni dönem başlıyor! Ürünler artık zincir marketlerde de satılacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin akabinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tahıl koridorunun akabinde gübre koridorunun da mümkün olabileceğini belirten Bakan Kirişçi, “Gübre koridoru dünyayı rahatlatır” değerlendirmesinde bulundu.

“RUSYA’DAN ÖTÜRÜ DÜNYA BİRAZ RAHATLAR”

TRT Haber’e konuşan Bakan Kirisci bahisle ilgili şunları söyledi; “Tahıl koridoru olması gerektiği üzere işliyor. Yalnızca tahıl üzere kabul edilse de iki eserde ambargo uygulanmıyor. Tahıl eserleri ve gübre. Amerika tarafından yapılan açıklamayla besin ve gübrenin ambargoya dahil edilmediğinin belirtilmesi, Rusya’nın malını taşıyan ülkeleri rahatlattı. Rusya’dan ötürü dünya biraz rahatlar diye düşünüyorum.”

“TARIM KREDİ ESERLERİ DAHA FAZLA TÜKETİCİYLE BULUŞACAK”

Yeni devirde Tarım Kredi eserlerinin de daha fazla tüketiciyle buluşacağını belirten Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci bu çalışmaya ait ayrıntıları da paylaştı; “Bir zincir market ile Tarım Kredi Kooperatifleri ortasında platform oluşturulacak. Bu zincir marketin şubelerinde Tarım Kredi’nin eserleri satılacak. Bu sayede Tarım Kredi eserleri daha fazla tüketici kümesine hitap edecek. Görüşmeler olumlu ve çalışmada sona gelindi.”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci.

“VATANDAŞLAR ORMANLARIN ŞİMDİKİ HALİNİ TAKİP EDEBİLECEK”

Yeşil ekran muştusu de veren ve projenin yakın vakitte hayata geçirileceğini tabir eden Bakan Kirişci, bu hususla ilgili de “Yeşil Ekran projesi hayata geçirilecek. Vatandaş anbean ormanların şimdiki halini görecek. Yangınlar sonrası yeşillendirmeler üzere değişimler görülebilecek. Çalışmada sona gelindi, birkaç hafta içinde hayata geçirilmesi planlanıyor” sözlerini kullandı.

MAZOT DAYANAĞINA KARTLI SİSTEM

Bakan Kirişci bir defa daha mazot ve gübre için takviyelerin nakdi olarak değil kart aracılığıyla yapılacağını aktardı. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçiler için kart uygulamasının sonbaharda başlayacağını belirterek, “Sistem oturursa tohum ve ilaç için de uygulanacak” dedi.