Erdoğan’ın harekat açıklaması Suriye Milli Ordusunu harekete geçirdi: 24 saat nöbet tutuyorlar

Türkiye’nin güney komşusu Suriye‘de yıllardır devam eden iç savaşın akabinde terör örgütlerince işgal edilen Azez,...

Erdoğan’ın harekat açıklaması Suriye Milli Ordusunu harekete geçirdi: 24 saat nöbet tutuyorlar

Türkiye’nin güney komşusu Suriye‘de yıllardır devam eden iç savaşın akabinde terör örgütlerince işgal edilen Azez, Afrin, Cerablus, El Bab, Tel Abyad ve Resulayn üzere kentler ile bağlı köy ve beldeleri Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen Fırat Kalkanı, Zeytin Kolu ve Barış Pınarı Harekatları ile inançlı hale getirildi. Zarurî olarak göç etmek zorunda kalan binlerce Suriyeli, TSK’nın düzenlediği harekatlar ile terör örgütlerinden arındırılan bölgelere dönerek itimat içerisinde yaşamaya başladı.

HUDUT ÖTESİ HAREKAT İLE TERÖRİSTLER BÖLGEDEN TEMİZLENECEK

TSK’nın hala üs noktalarında mümkün akınlara karşı vazife yaptığı Suriye‘nin Azez, Afrin, Cerablus ve El Bab kentlerine son yıllarda terör örgütü işgalindeki Tel Rıfat ve Münbiç bölgesinden hücumlar düzenleniyor. Rusya Federasyonu askerlerinin bulunduğu Tel Rıfat ve Münbiç’te tüm ikazlara karşın atakların sürmesinin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kentlerin de hudut ötesi harekatlar ile teröristlerden arındırılacağını açıkladı.

CEPHE SINIRLARI GÜÇLENDİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının akabinde Suriye Ulusal Ordusu da hazırlıklarını ağırlaştırdı. Muhtemel harekatta TSK ile birlikte hareket edecek olan SMO ögeleri, Tel Rıfat ve Münbiç kentleri ile kırsalındaki bölgelere yakın noktalardaki cephe sınırlarını güçlendirdi. Mevcut cephe çizgilerini mümkün ataklara karşı güçlendiren ve asker desteği yapan SMO ögeleri, daima dürbünlerle teröristlerin bulunduğu bölgeleri gözetliyor. Ağır ve hafif silahlarla 24 saat nöbet tutan SMO askerleri, vakit zaman teröristler tarafından yapılan atakları da anında karşılık vererek püskürtüyor.

MUHALİFLER HAREKAT İÇİN TALİMAT BEKLİYOR

PKK/YPG’li teröristlerin denetimindeki Tel Rıfat’a 4, tıpkı vakitte helikopterler için yapılmış havaalanının bulunduğu Minnag bölgesine de 2 kilometre uzaklıktaki Kefer Haşe’de denetim noktasındaki SMO askerleri, daima olarak teröristlerin bulunduğu alanları gözetliyor. Cephe sınırının sorumlusu olan SMO kumandanlarından Abu Abdullah, tüm hazırlıklarını tamamladıklarını ve her an taarruza geçecek halde cephelerde konuşlanıldığını söyledi. Amaçlarının bir an evvel teröristlerin bulunduğu alanları inançlı hale getirmek olduğunu anlatan Abu Abdullah, Türk askeri ile birlikte yeni bir harekat için heyecanla gelecek talimatı beklediklerini kaydetti.

Demirören Haber Ajansı / Hasan Kırmızıtaş – Aktüel