Son dakika haber… Skuter kazalarındaki kafa ve yüz kırıklarının güncel tedavileri için kadavralı eğitim

HACETTEPE Üniversitesi’nde, son periyotta elektrikli skuter kazaları ile artan baş ve yüz kemiklerindeki kırılmaların şimdiki...

Son dakika haber… Skuter kazalarındaki kafa ve yüz kırıklarının güncel tedavileri için kadavralı eğitim

HACETTEPE Üniversitesi’nde, son periyotta elektrikli skuter kazaları ile artan baş ve yüz kemiklerindeki kırılmaların şimdiki tedavileri için taze kadavralar üzerinde, Türkiye’nin farklı kentlerinde misyon yapan plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahlara eğitim verildi. Hacettepe Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Vargel, son periyotta elektrikli skuter kazalarının arttığını belirterek, “Bu kazalara bağlı olarak yüz kemikleri kırılıyor. Bu tedavilerin en gerçek, en yeni tekniklerle yapılabilmesini bu kadavralar üzerinde yaptığımız eğitimle sağlıyoruz” dedi.

Türkiye’de son yıllarda kullanımı artan elektrikli skuter kazalarının bilhassa baş bölgesinde önemli yaralanmalara yol açtığı tespit edildi. Bu kazalardaki yaralanmaların tedavisine yönelik Türkiye’de birinci kere Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde, taze kadavraların kullanımıyla ‘Kraniyofasiyal Anomali ve Yüz Kemiği Kırıkları Kursu’ açıldı. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) tarafından düzenlenen ve kafatası kırıklarından yüzdeki en küçük kemiğin tamirine kadar çok geniş bir içeriği kapsayan eğitime, Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden 60 cerrah katıldı. Çoğunlukla motorlu taşıtlar, bisiklet ve elektrikli skuter kazaları nedeniyle meydana gelen baş ve yüz kırıklarının tedavisine yönelik yeni tedaviler, taze kadavralar üzerinden uygulamalı olarak iştirakçilere anlatıldı.

‘KADAVRALAR YURT DIŞINDAN’TPRECD Lideri ve Hacettepe Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Vargel, Türkiye’deki cerrahların plastik cerrahiye yönelik bilgilerini şimdiki tutmak için birinci kere taze kadavraların kullanımıyla bir kurs düzenlediklerini belirterek, “Plastik cerrahların bilgi ve marifet düzeylerini yükseltmek ve münasebetiyle ehil ve kâfi uzman yetiştirirken halk sıhhatine da en kaliteli hizmeti sağlamak için aktivite gösteriyoruz. Bu kadavralar yurt dışından getiriliyor, mali boyutu yüksek; fakat eğitim kapasitesi de böylelikle en yüksek hale geliyor. Daha evvel bu tip kurslar cansız ya da tasarlanmış modeller üzerinden verildi. Birçok plastik cerrah, maksillofasiyal cerrahi ile uğraşanlar, kranio maksillofasiyal anomali ile uğraşanlar yurt dışında yüksek paralar verip bu kursu alıyorlardı. Artık buna gerek kalmadı. Biz o programı daha da geliştirerek ülkemizde uygular hale geldik. Bundan sonra da bunu yapacağız. Dernek olarak her türlü cerrahi donanımları satın aldık. Bundan sonra her sene rutin olarak bunu devam ettireceğiz. Bu sene daha evvel hiç olmadığı kadar plastik cerrahi takımı açıldı. 243 tane plastik cerrahi asistan takımı açıldı. Daha evvel bu sayı 60-70 civarındaydı. Bu kadar çok sayıda asistanın eğitimi mevcut sistemle bizce kâfi olmayacak. Bu açığı ve eksiği kapatmak için bu kurslar ehemmiyet taşıyor ve eksikliğimiz bu türlü gideriyoruz” dedi.’TEDAVİLERİN EN ŞİMDİKİ TEKNİKLERLE YAPILMASI GEREKİYOR’Motorlu araç kazalarına ek olarak son devirde elektrikli skuter kazalarının da çok arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Vargel, “Bunların savunmaları yok ve birden fazla vakit ‘maksillofasiyal travma’ dediğimiz travma oluyor. Buna bağlı olarak yüz kemikleri kırılıyor. Bu tedavilerin de en hakikat, en yeni tekniklerle yapılabilmesini sağlamak tekrar bu eğitimden geçiyor” diye konuştu.Prof. Dr. Vargel, eğitimleri dernek üyeleri ve farklı üniversitelerden gelen öğretim üyelerinin verdiğini belirtirken, seçtikleri kursiyerlerin de her vilayetten, her klinikten en az 1 kişi olacak halde belirlendiğini söyledi.TPRECD İkinci Lideri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Demirdöver ise rastgele bir yüz kemik kırığı olması durumunda bunun kesinlikle plastik cerrahi uzmanları tarafından ameliyat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Halkımız çene cerrahisi ismi altında plastik cerrah olmayan bireylere de başvurabiliyor. Bu ameliyatları yapma yetkisi yalnızca ve yalnızca plastik cerrahi uzmanlarındadır. Aksi durumlar çok önemli ve geri alınamayan komplikasyonlara yol açabiliyor” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Alper Şaşmaz – Sıhhat