Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül’ün adaylık ihtimali hakkında ilk kez konuştu: Herkes aday olma hakkına sahiptir

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığı konusunda kendisine yöneltilen bir soruya cevap veren Kılıçdaroğlu, “Herkes aday...

Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül’ün adaylık ihtimali hakkında ilk kez konuştu: Herkes aday olma hakkına sahiptir

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığı konusunda kendisine yöneltilen bir soruya cevap veren Kılıçdaroğlu, “Herkes aday olma hakkına sahiptir. Şüphesiz sayın Gül de… Beşerler aday olarak görmek istediği bireylerin ismini söylem edebilir. Bizim 6’lı masada isim kıymetlendirmemiz yok” dedi.

“İSTANBUL, ANKARA BELEDİYE LİDERLERİMİZ ÇOK HOŞ ÇALIŞIYOR”

Cumhuriyet muharriri Mustafa Balbay’a konuşan CHP önderi Kılıçdaroğlu, “Biz altı önder yeni seçilecek cumhurbaşkanı ile birlikte yapılması gerekenleri konuşuyoruz. Temel bahislerde mutabıkız. Lakin şimdi masada isimlendirme yapmadık. İstanbul, Ankara, öteki belediye liderlerimiz pek hoş çalışıyorlar. Vazifelerinin gereğini yerine getiriyorlar” diye konuştu.

TEKLİF KARAMOLLAOĞLU’NDAN GELMİŞTİ

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, 6’lı masada ‘cumhurbaşkanı adayı’ konusunda müzakere edilmediğini belirterek, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığını ‘garipsemeyeceğini’ söz etmişti. Karamollaoğlu, “Abdullah Bey’in o denli bir intiba (izlenim) doğuracak adımlar atması bence aksi değil müspettir, bir deneyimi var” görüşünü savunmuştu.

“GEÇEN SEFER ‘ADAY OLABİLİRİM’ DEMİŞTİ”

Karamollaoğlu, cumhurbaşkanı adayı konusundaki görüşünü şu formda tabir etmişti; “Bir cumhurbaşkanı adayı üzerinde hiç müzakere edilmedi. Geçen sefer Abdullah Bey’in (Gül) adaylığını ben teklif etmiştim kabul görmüştü lakin o zamanki kurallar altında evvelce cumhurbaşkanı adayı olduğunu ilan edenler başta Meral Hanım olmak üzere bir ittifak sağlanamadı. Sağlansaydı o da seçilir miydi seçilmez miydi farklı bir mevzu. Bugün Abdullah Bey’in o denli bir intiba doğuracak adımlar atması bence negatif değil müspettir. Düşünülebilir. Olur ya da olmaz lakin şuan için kesin bir fikir tabir etmek yanlışsız değil. Lakin Abdullah Bey’in bir deneyimi var. Tıpkı vakitte buradaki hali da net. Geçen sefer “aday olabilirim ittifak olursa” demişti. O da gündeme gelebilir, ben bunu garipsemem”.