Trabzon’da yaşlı adam yürüme güçlüğünden kurtuldu

Düşe kalka geldiği hastaneden yürüyerek çıktı TRABZON – Trabzon’da iki yıldır yürüme zahmeti çeken ve...

Trabzon’da yaşlı adam yürüme güçlüğünden kurtuldu

Düşe kalka geldiği hastaneden yürüyerek çıktı

TRABZON – Trabzon’da iki yıldır yürüme zahmeti çeken ve ayaklarında kilitlenme sorunu yaşayan 77 yaşındaki Hasan Usta ventrikülo peritoneal şant prosedürüyle şikayetinden kurtuldu.

İki yıldır yürüme konusunda sorun yaşadığını belirten Hasan Usta, Medical Park Karadeniz Hastanesi’ne başvurdu. Beyin ve Hudut Cerrahisi (Nöroşirürji) Uzmanı Operatör Dr. Güngör Usta, Nöroşirürji Uzmanı Operatör Dr. Mehmet Feryat Demirhan ve Nöroloji Uzmanı Uzman Dr. Leyla Çavdar Yılmaz tarafından muayene edilen ve tedavisine başlanan Hasan Usta, ventrikülo peritoneal şant tekniğiyle ameliyat edildi ve sıhhatine kavuştu.

“Ayaklarım kitleniyordu”

Uzun vakittir yürüme konusunda zorluk yaşadığını lisana getiren Hasan Usta, “Oğlumla buraya geldik ve beni ameliyat ettiler. Yeterliyim çok şükür. Hastanede 3-4 gün kaldım. Yürürken ayaklarım kitleniyordu ve yürüyemiyordum. Ondan sonra doktora başvurduk. Ameliyat dediler bize, sonrasında ise yürümem pek düzeldi çok şükür. Evvelce hiç yürüyemiyordum. Artık çok iyiyim” dedi.

“Hastada yürüme zahmeti vardı”

Hastanın temel şikayetinin yürüme zahmeti olduğunu belirten Nöroşirürji Uzmanı Operatör Dr. Güngör Usta, “Hastamızın küçük adımlar ve giderek dengesizliği artan bir yürüyüş sorunu vardı. Bilhassa 2 yıldır artmaya başlamış. Bu hastalar ekseriyetle birinci müracaatlarını nöroloji polikliniğine yapıyorlar ve parkinson, alzheimer üzere ön teşhisler düşünülüyor. Bu hastalarda görülen bir teşhis de olağan basınçlı hiderosefali dediğimiz kronik bir beyinde su toplanması çeşididir. Bu hastalarda tanıyı koyabilmek için öncelikle iki ya da üç kere belden su alma süreci uyguluyoruz. Hastanın bilhassa yürüyüşünde kendisinin, yakınlarının, tabibin fark edebileceği bariz bir yürüyüş düzelmesi olursa, bu sefer asıl ameliyatı yapmaya karar veriyoruz” diye konuştu.

“Belden su alma süreci yapıldı”

Hastadan öncelikle belden su alma süreci yapıldığını söyleyen Dr. Mehmet Feryat Demirhan ise “Bu süreç sonrası hastanın yürüyüşünde kimi düzelmeler olduğunu gözlemledik ve ameliyat kararı verdik. Ameliyatı da anestezi altında yaptık. Kafatasında açtığımız bir delikten beyin boşluğuna bir kateter göndererek cilt altından karın boşluğuna uzanan bir tahliye sistemi gerçekleştirdik. Daha sonra da ventrikülo peritoneal şant dediğimiz ameliyatı uyguladık ve sonrasında hastayı taburcu ettik. Bu ameliyat sonrasında hastanın yürüyüşünde bir düzelme olduğunu gözlemledik. Genelde hastalarımızın kimileri bu ameliyattan yarar görmeyebiliyor. Lakin bizim hastamız bu ameliyattan çok önemli yarar gördü ve yürüyüşünde bariz bir düzelme oldu. Hastamız bize geldiğinde küçük adımlarla yürüyordu, dönme hareketini yaptığında dengesizliği oluyordu ve düşme riski yaşıyordu. Lakin ameliyattan sonra bariz düzelmesi oldu ve hayatını pek hoş bir biçimde devam ettiriyor” biçiminde konuştu.

“Alzheimer ya da parkinson hastalığı ile karıştırılmamalı”

Nöroloji Uzmanı Dr. Leyla Çavdar Yılmaz ise hastanın yürüme zahmetinin yanı sıra tıpkı vakitte unutkanlık ve idrar kaçırma şikayetinin de olduğunu söz ederek “Unutkanlık, idrar kaçırma ve yürüme zorluğu olunca bizim aklımıza Olağan Basınçlı Hidrosefali hastalığı geldi yani beyindeki su ölçüsünde artış olması. Yaptığımız tetkikler sonrasında öncelikle bunun olabileceğini düşünerek hastamıza Lomber Ponksiyon dediğimiz bir test uyguladık. Bu testten sonra hastamızın yürümesinde düzelme olması üzerine, beyin cerrahisi arkadaşlarımızda konuşup hastamıza şant operasyonu uyguladık. Operasyondan sonra hastamız çok hoş bir biçimde yürümeye başladı. Yalnız bu hastalığın şöyle bir özelliği var. Tedavilerde unutkanlık olduğu için kesinlikle bir doktora başvurulması gerekiyor zira bu hastalık alzheimer ya da parkinson hastalığı ile karıştırılıp tedavisine bazen çok geç kalındığı durumlar olabiliyor. Onun için bu cins şikayetleri olan hastaların bir nöroloji uzmanına başvurmasını tavsiye ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Bekir Koca – Sıhhat