Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarım Kredi marketlerinde raflarda ürün kalmadı, depoların artırılması talimatı verdim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm dünyanın yakından takip ettiği Ukrayna ziyareti sonrası Türkiye’ye döndü. Erdoğan,...

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarım Kredi marketlerinde raflarda ürün kalmadı, depoların artırılması talimatı verdim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm dünyanın yakından takip ettiği Ukrayna ziyareti sonrası Türkiye’ye döndü. Erdoğan, uçakta gazetecilerin gündeme dair sorduğu Suriye Problemi, Abdülhamid Han Gemisi, ve geçtiğimiz günlerde açılan Tarım Kredi Kooperatifleri ile ilgili soruları yanıtladı.

“BİZİM TEK KAYGIMIZ VAR: KALİTELİ ESER VE UCUZ ÜRÜN”

Bir gazetecinin sorduğu ‘Tarım Kredi Kooperatiflerindeki indirimlerin kalıcı olacak mı?’ sorusuna karşılık veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öncelikle Tarım Kredi Kooperatiflerinin attığı bu adımla biz vatandaşımıza uygun fiyatlı eserleri ulaştırırken bir yandan da birilerini terbiye ediyoruz. Şu anda Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Biz artık Tarım Krediye diyoruz ki ‘Tarım Kredi, de ki market açmak üzere bana işte 250, 300, 400 metrekarelik bina ile gelin. Eseri biz verelim. Sen eser için işletme sermayesi koyma. Onu Tarım Kredi sana versin.’ Bunu niçin diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Tarım Kredi olarak biz balanse edelim. Zira bizim kaygımız burada para kazanmak değil. Bizim tek kaygımız var; vatandaşımıza bir kaliteli eser, iki ucuz eser sunalım.

“TARIM KREDİ RAFLARINDA ESER KALMADI”

Mesela et eserleriyle ilgili bunu yalnızca koyun kuzuda değil, büyükbaşta da yapalım. Artık bakın çabucak muhalefet çılgına döndü; ‘aldatıyorlar, kandırıyorlar, yok şöyle yok böyle’ falan filan. Ya şu anda Tarım Kredi raflarında eser kalmadı. Ağır bir biçimde eser yetiştirmeye çalışıyorlar. Ben iki gün evvel genel müdürle de konuştum, dedim hızla depoların sayısını da artıralım, bu depolarla da Türkiye genelinde marketlerimize eser yetiştirmede kasvet yaşamayalım. Şu anda gerek bakanım gerek genel müdürümüz bu çalışmayı süratle devam ettiriyorlar. Aslında bu Tarım Kredi marketlerindeki olayla, öteki zincir marketler fiyatları çabucak indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim kaygımız zati para kazanmak değil. Burada tek kaygımız piyasayı balanse etmek, vatandaşa ucuz, kaliteli eser yetiştirmek” değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN’IN TALİMATI SONRASI VATANDAŞLAR TARIM KREDİ’YE AKIN ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile birlikte enflasyonla uğraş kapsamında Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinden indirimli eser devri salı günü başladı. Türkiye’nin birçok vilayetinde vatandaşlar, indirim uygulanan sarı etiketli eserlere büyük ilgi gösterdi. Şeker, un, pirinç, ayçiçek yağı üzere birçok eser, ağır talep sebebi ile kısa müddette tükendi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinde indirimli satılan eserlerin listesi şöyle:

Makarna, un, salça, pirinç, bulgur, mercimek, nohut, fasulye, şeker, ayçiçek yağı, zeytinyağı, tavuk eserleri, tam yağlı süt, yarım yağlı süt, yumurta, peynir, tereyağı, kâğıt peçete, rulo havlu, kolonya ve bebek bezi, bal, zeytin, çay, Türk kahvesi, patates, kuru soğan, karpuz, kavun, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, sıvı sabun.