Son Dakika: 1 Temmuz’da başlıyor! Otoyollarda hız sınırı yükseltildi

Bir müddetten bu yana otoyollardaki sürat hududu üzerinde çalışma yürüten İçişleri Bakanlığı, çalışmayı noktaladı. Geçtiğimiz...

Son Dakika: 1 Temmuz’da başlıyor! Otoyollarda hız sınırı yükseltildi

Bir müddetten bu yana otoyollardaki sürat hududu üzerinde çalışma yürüten İçişleri Bakanlığı, çalışmayı noktaladı. Geçtiğimiz haftalarda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sürat hudutlarının artırıldığını söyledi. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak yeni sürat sonlarıyla ilgili bugün 81 İle genelge gönderildi.

10 İLA 20 KİLOMETRE ORTASI ARTIRILACAK

Buna nazaran, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere otoyollara nazaran değişmekle birlikte sürat sonlarında saatte 10-20 kilometreye kadar artışlar yapılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla, 81 vilayet valiliğine gönderilen yazıda, hangi otoyolda ne kadar sürat limiti uygulanacağına ait ayrıntılara yer verildi.

HANGİ OTOYOLDA NE KADAR ARTIRILACAK?

Buna nazaran, Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus bölümü, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kısmı ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan sürat sonu 10 km/s artırılarak 130 km/s’ye çıkacak. Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı kısmı, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan sürat hududu 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak.

YENİ OTOYOLLARDA SÜRAT HUDUDU 140 KM OLACAK

Üretimi devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan sürat hududunun 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltilecek. 1 Temmuz’da başlayacak uygulama kapsamında otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalara da devam ediliyor.