Son Dakika: 1 milyondan fazla öğrencinin katıldığı LGS sınavının sözel bölümü başladı

Lgs merkezi imtihanında oturumlar, imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik olmayacak,...

Son Dakika: 1 milyondan fazla öğrencinin katıldığı LGS sınavının sözel bölümü başladı

Lgs merkezi imtihanında oturumlar, imtihan müddetleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında rastgele bir değişiklik olmayacak, 2018’den bu yana uygulanan imtihanın birebir formattaki uygulaması bu yıl da devam edecek.

SÖZEL OTURUM SAAT 09.30’DA BAŞLADI

İmtihan, iki oturum halinde uygulanacak. Sözel oturum, saat 09.30’da başladı. Bu oturumda öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama müddeti verilecek.

SAYISAL OTURUMDA 80 DAKİKA MÜHLET VERİLECEK

Sözel oturumun akabinde saat 11.30’de başlayacak sayısal oturumda ise öğrencilere 80 dakika mühlet verilecek. Bu sene iki oturum ortasında öğrenciler, okul bahçelerine çıkabilecekler, gereksinimlerini giderebilecekler. Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için gerçek ve yanlış yanıt sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin yanlışsız yanıt sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

İMTİHANA GİRMEYENLERE NE OLACAK?

Bakanlık Kovid-19 salgını sürecinde başlatılan uygulamada olduğu üzere bu yıl da 8. sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS başvurusunu merkezi olarak düzenledi. İsteyenler öğrenciler, imtihana girecek. İmtihana girmeyen öğrenciler de lokal yerleştirme ile liselere yerleştirilecek. Öğrenciler, bu yıl da kendi okullarında imtihana girecek. LGS imtihan giriş evrakları, imtihan günü öğrencinin imtihana gireceği salon ve sırada hazır olacak. İmtihan giriş dokümanları, 27 Mayıs’ta e-Okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edildi.