Bankalar Birliği Genel Kurulu’nda konuşan Bakan Nebati, tahmini büyüme rakamının yüzde 7 olduğunu açıkladı

Türkiye Bankalar Birliği 65. Olağan Genel Şurası’na katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, burada...

Bankalar Birliği Genel Kurulu’nda konuşan Bakan Nebati, tahmini büyüme rakamının yüzde 7 olduğunu açıkladı

Türkiye Bankalar Birliği 65. Olağan Genel Şurası’na katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, burada bankaların temsilcilerine seslendi. Bakan Nebati, enflasyon ve büyüme sayıları hakkında da bilgiler verdi.

“YÜZDE 7 CİVARINDA BÜYÜME BEKLİYORUZ”

Bakan Nebati “Türkiye İktisat Modeli ile Türkiye istikrarlı güçlü formda büyümeye devam ediyor. Birinci çeyrekte güçlü ve istikrarlı büyüme eğilimi sürüyor. Öncü göstergeler birinci çeyrekte büyümenin yüzde 7 civarında gerçekleşeceğine işaret ediyor” dedi.

“ENFLASYONA KARŞI ADIM ATMAYI SÜRDÜRÜYORUZ”

Enflasyon sayılarına ait değerlendirmelerde bulunan Bakan Nebati, “Yüksek enflasyon karşısında ülkeler tedbir alıyor, almaya devam ediyor. ABD enflasyonla gayret kapsamında 6 ay boyunca 1 milyon varili stratejik rezervlerden kullanmaya başladı. Çin kömür üretiminde yurt içi üretim kapasitesini artırdı. Enflasyonda arz ve maliyet taraflı yükselişin öne çıktığını ve bu nedenle yükselişin süreksiz olduğunu düşünüyoruz. Adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Besin, temel muhtaçlık ve ziraî, elektrikteki KDV indirimleri üzere indirimlerdir. Enflasyonun gerisindeki yapısal etmenlere karşı çalışmalarımızı da komite çatısı altında sürdürmeye devam ediyoruz” sözlerini kullandı.

“BANKACILIK KESİMİMİZ DAYANIKLI”

Bakan Nebati, açıklamalarını şu halde sürdürdü: “Bankacılık dalımız gerçek dal ve tasarruf sahipleri ortasında köprü vazifesi görmesi sayesinde ekonomik gelişmede rol oynuyor. Mümkün şoklara karşı çok daha güçlü bir bankacılık kesimine sahibiz. Bankacılık bölümümüzün sağlam temeller üzerindeistikrarlı ve sağlıklı faaliyet göstermesi için gerekli çalışmalara sürat kesmeden devam ediyoruz. Finansal sistemin içerisinde yaklaşık %85’lik hisseye sahip bölümün faal büyüklüğünün ulusal gelire oranı %41 düzeyinde. Gerçek dalımızın büyük yatırımlar yapabilmesi ve ölçeğini bulabilmesi için muhtaçlık duyduğu kaynağı bulabilmesi kritik değer arz ediyor, bu nedenle bankacılık kesiminin faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli çalışmalara sürat kesmeden devam ediyoruz.”