11 yıldır yürüyemeyen Betül, 2 yıllık tedavinin ardından ilk adımlarını attı

– 11 yıldır yürüyemeyen Betül, 2 yıllık tedavinin akabinde birinci adımlarını attı Nobel Tıp Merkezi’nde...

11 yıldır yürüyemeyen Betül, 2 yıllık tedavinin ardından ilk adımlarını attı

– 11 yıldır yürüyemeyen Betül, 2 yıllık tedavinin akabinde birinci adımlarını attı

Nobel Tıp Merkezi’nde tedavisi süren Betül, aygıtlar yardımıyla 2 yıl sonra birinci adımlarını attı

Serebral Palsi ve Miyopati hastası Betül Kısım:

“Futbol oynamak istiyorum”

Baba Umut Kol:

“Kızımın tedavisi için Muğla Valiliğinin düzenlediği ikinci yardım kampanyasına takviye bekliyoruz”

Betül’ün tedavi sürecini yöneten Uzm. Dr. Selcen Güre:

“Rehabilitasyon Betül’ün hayatında değerli bir yer tutacak”

Nobel Tıp Merkezi Başhekimi Uzm. Dr. Fatih Temiztürk:

“Şu ana kadar ülkemizin yanı sıra dünyanın 60’dan fazla ülkesinden binlerce hastaya şifa olduk”

DENİZLİ – Denizli’nin dünyaca ünlü Pamukkale ilçesinde faaliyet gösteren Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi’nde tedavisine devam edilen ve 11 yıldır hiç yürüyemeyen 13 yaşındaki Betül Kısım, 2 yıllık tedavi sonrası birinci adımlarını attı. Tam olarak iyileşebilmesi için uzun bir tedavi süreciyle karşı karşıya olan Betül için Muğla Valiliği ikinci yardım kampanyasını başlattı.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde yaşayan Betül Kısım’ın, doğumu esnasında beynine bir müddet oksijen gitmedi. Yaşamsal faaliyetleri kısa müddetliğine duran Betül, tabiplerin müdahalesi ile tekrar yaşama döndürüldü. 2 yaşında iken çocuklarda ilerleyici kas yıkımı ve zayıflığına neden olan Serebral Palsi ve Miyopati hastalıklarına yakalanan Betül, 5 defa ameliyat olmasına karşın 11 yaşına kadar hiç yürüyemedi. Muğla Valiliği tarafından düzenlenen yardım kampanyasında elde edilen gelir ile Pamukkale’deki Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi’nde tedavi görmeye başlayan Betül, 2 yıl sonra aygıtlar yardımıyla da olsa birinci adımlarını atmaya başladı. Yaşadığı heyecanla kardeşleri ve yaşıtlarıyla koşacağı günlerin hayalini kuran Betül ve ailesi, kısıtlı imkanlarıyla tedavi sürecine devam ederken; Muğla Valiliği, Betül Kol için ikinci bir yardım kampanyası daha başlattı.

“Abimle futbol oynamak istiyorum”

İyileştikten sonra kardeşleriyle futbol oynamak istediğini söz eden Betül Kısım, “Tedavim yeterli gidiyor. Yeterli olmaya çalışıyorum. İyileştiğim vakit ağabeyimle futbol oynamak istiyorum” diye konuştu.

“Dışarıda yürüyemeyen kızım, havuz içerisinde istediği hareketi yapıyor”

Serebral Palsi ve Miyopati hastası kızının bir an evvel güzelleşmesini hayal etiklerini ve bu süreçte dayanağa gereksinim duyduklarını tabir eden Umut Kısım da “Kızım 2 yıldır tedavi gördüğü Özel Nobel Tıp Merkezi’nde bir aile ortamı oluştu. Tedavi görebilmesi için Muğla Valiliği kampanyası ile geldik. Şuanda birinci kampanya bittiği için ikinci kampanyayı Valimiz onayladı. Birinci evvel Muğla’da ameliyat oldu ve sonrasında burada tedaviye başladık. Ben kendim emniyet mensubuyum, Emniyet Genel Müdürlüğümüz de dayanak veriyor. Devletimiz gereğince dayanağı veriyor. Lakin tedavi sarfiyatları çok kıymetli olduğu için kampanyayla bu süreci tamamlamaya çalışıyoruz. Tedavimiz havuz terapisi ile başlıyor. Dışarıda yürüyemeyen kızım, havuz içerisinde istediği hareketi yapıyor. Bizim için en kıymetli faktör Özel Nobel Tıp Merkezi’nin havuz tedavisidir. Teğe bir tedavide eklemler ve kaslar çalıştırılıyor. Elektro terapi ve termal suyun oluşturduğu bir çamur var. Bu çamurla beden kaplanıp çamur terapisi yapılıyor. Robot tedavisi ile her gün bu formda devam ediyor. Birinci geldiğinde hiç ayağa kalkamıyordu. Kalçada çok zayıflık vardı, kaslarda, eklemlerde güçsüzlük durumu kelam konusuydu. Şuanda bu tedavi ile kızım zorlayarak ayağa kalkabiliyor. Adımlarını da aygıtlarla atabiliyor. Umudumuz bir an evvel sıhhatine kavuşması, iyileşmesidir” halinde konuştu.

“Rehabilitasyon Betül’ün hayatında kıymetli bir yer tutacak”

Betül’ün tedavi sürecini yürüten Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Selcen Güre ise fizyoterapistlerle çalışmanın çok değerli olduğunu söyledi. Dr. Güre, tedaviyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Betül, birden fazla nörolojik tanısı olan bir hastamız. Yaklaşık 2 yıldır çalışmalara devam ediyoruz. Tekerlekli sandalyede ve son derece güçsüz olarak periyot aldık. Tabi güçsüzlüğe eşlik eden öbür sorunlarda vardı. İstikrar sorunu üzere ve yavaş yavaş çok şükür hepsinde etap kat ediyoruz. Bizi zorlayan ek problemler çıkabiliyor. Sonradan barizleşen skolyoz üzere lakin aygıtlarla, takviyelerle ayakta çalışıyoruz. Atık taşınabilir bir hasta oldu. Yavaşta olsa güç kazanımı elde ediyoruz. Uzun soluklu bir durum bugünlük yarınlık bir sıkıntı değil. Rehabilitasyon Betül’ün hayatında kıymetli bir yer tutacak. Daha az takviyeyle artık ayakta kalabiliyor. Adımlarını daha seri bir biçimde atabilmesi, aygıtlarda kademe kademe ayarını düşürdüğümüzde yürüyebilmesi için çalışıyoruz. Şuanda dayanaklarla adımlayabiliyor lakin biraz daha gövde istikrarını kazanırsak dayanak aygıtlarından farklı aygıtlara geçebilmesi ek takviyeye gereksinim duymaması öncelikli amaçlardır. Teknolojik aletler yanında teğe bir fizyoterapistlerle çalışma çok kıymetli lakin bunun yanında sudan çok faydalanıyoruz. Su içinde hastamız, olağan bir tabanda yapamadığı hareketleri suyun kaldırma kuvveti ile gerçekleştiriyor. Hem motive ediyor, hem de istikrar kazanımı konusunda bizim elimizi çok güçlendiren bir durumdur.”

“Çin’den, Moğolistan’dan aklımıza gelebilecek her ülkeden hastamız var”

Dünyanın dört bir tarafından gelen hastaların tedavisini muvaffakiyetle gerçekleştirdiklerine değinen Nobel Tıp Merkezi Başhekimi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Temiztürk de, “Özel Nobel Tıp Merkezi olarak dünyayı tedavi ediyoruz. Burası açılalı 9 yıl oldu. Şu ana kadar 60’dan fazla ülkeden hastamız geldi. Hastalarımızı tedavi ederek gönderdik. Burası kaplıcanın, robotik rehabilitasyonun ve tüm dünyada gelişmiş teknolojinin kullanıldığı bir merkezdir. Traksiyon cihazlarımızdan, özel terapimiz var. Kol ve yürüme robotumuz var. Kaplıca çamur tedavimiz, bunların hepsinin kombine olarak yapıldığı ender merkezlerden bir adedidir. Şu ana kadar binlerce hastaya şifa olduk. Nobel Tıp Merkezi’nin hem ülkemizde hem de dünyada bir marka olduğunu söyleyebilirim. Buraya daha çok rehabilitasyon hastası geliyor. Felç geçirmiş, omurilik yaralanması olmuş, trafik kazası geçirmiş, sonrasında kol ve bacaklarda tutmayan engelli vatandaşlarımız geliyor. Biz onları tedavi ediyoruz. Ek olarak bel, boyun fıtığı olan nörolojik rehabilitasyon, MS hastası, ortopedik, kırık sonrası eklemlerdeki açıklık hastalarımız geliyor. Çin’den, Moğolistan’dan aklımıza gelebilecek her ülkeden Sudan, Nijerya’dan, Güney Afrika’dan birçok hastamız geldi. Şu anda merkezimizde 25’e yakın yabancı hastamız var” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Eren Elyesa Polat – Sıhhat