Rahim Ağzı Kanserine Karşı 9’lu Aşı Önlemi

200’den fazla tipi bulunan HPV’nin (Human Papilloma Virus) yaklaşık 40 kadar çeşidi genital bölgede cilt...

Rahim Ağzı Kanserine Karşı 9’lu Aşı Önlemi

200’den fazla tipi bulunan HPV’nin (Human Papilloma Virus) yaklaşık 40 kadar çeşidi genital bölgede cilt ve mukoza hücrelerinin enfeksiyonuna neden oluyor. HPV’nin neden olduğu rahim ağzı kanseri bayanlarda en sık görülen kanser cinsleri ortasında yer alıyor. Cinsel yolla bulaşan HPV’nin kanser riski yüksek tiplerine karşı aşılar geliştiriliyor. HPV 9’lu aşı, kanser riski yüksek 9 HPV çeşidine karşı muhafaza sağlayabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Çiğdem Pulatoğlu, rahim ağzı kanseri ve HPV aşıları hakkında bilgi verdi. 

HPV 9’lu aşı kanser riski yüksek çeşitlere karşı muhafaza sağlıyor

HPV virüsü bulaştıktan çabucak sonra kansere neden olmaz. Kişinin bedeninde aşikâr bir mühlet kalabilir, çabucak faal hale gelmemektedir. HPV aşıları HPV’nin kanser yapan tiplerine karşı koruculuk sağlamaktadır. HPV tip 4 aşısı HPV 6,11,16 ve 18 ‘e karşı koruyuculuğu olan bir aşıdır. 6 ve 11 tipleri daha çok genital siğile neden olmaktadır. Genital siğiller ekseriyetle zararsızlardır. HPV’nin kansere neden olan en yüksek riskli 2 çeşidi 16 ve 18’ dir. HPV’nin 31,33,45,52 ve 58 çeşitleri de rahim ağzı kanseri açısından yüksek riskli tiplerdir. 9’lu aşı ise HPV 6,11,16,18, 31,33,45,52 ve 58’e karşı müdafaa sağlamaktadır. HPV’nin 9 tipine karşı muhafaza sağladığı için 9’lu aşı olarak isimlendirilmektedir. 9’lu aşıda yaş sınırlaması yoktur. 9 yaşından itibaren kız ve erkek çocuklarına uygulanabilmektedir. Meyyit bir aşıdır, ekseriyetle kol yahut bacaktan kas içine uygulanmaktadır. Yan tesiri olmayan bir aşıdır, başka aşılarda olduğu üzere aşı yerinde kızarıklık, şişlik ve biraz ağrı yapabilmektedir. HPV 9’lu aşı uzun vadede rahim ağzı kanserine karşı muhafaza sağlamaktadır. 

HPV 4’lü aşı yaptıranlar 9’lu aşıyı da yaptırabiliyor

HPV aşıları konusunda aslında istenilen, cinsel bağ başlamadan aşının yapılmasıdır. 9 yaşından itibaren kız ve erkek çocuklarına bu aşı uygulanabilir. 9-15 yaş ortası çocuklarda HPV 9’lu aşı 2 doz olarak uygulanmaktadır. Bu 2 doz 6 ay ortayla uygulanmaktadır. 15 yaşından büyük çocuklarda ise aşı 3 doz halinde uygulanmaktadır. Üç dozun uygulanma hali ise şöyledir; birinci dozdan 2 ay sonra 2. doz ve 2. dozdan 4 ay sonra da 3. doz vurulmaktadır. Hastanın cinsel hayatı başlamışsa ya da smear testinde bir anomali bulunuyorsa yahut HPV testi olumlu çıkmış ise gerekli tedavileri uygulandıktan sonra HPV 9’lu aşı 3 doz biçiminde uygulanabilmektedir. Daha evvelden HPV 4’lü aşıyı yaptıranlar da tekrar 9’lu aşıyı yaptırabilir. 3 doz halinde vurulmuş 4’lü aşının üzerinden 1 yıl geçmişse 9’lu aşı uygulanabilmektedir. Bir yıl geçmemişse bir yılın geçmesi beklenir. HPV 9’lu aşı 4’lü aşının kapsadığı tipleri de kapsamaktadır. Aşıların kapsamadığı başka cinsler ise aşılara karşın bulaşabilmektedir.

Aşı olunsa bile sistemli denetimler devam etmeli 

Erkekler HPV taşıyıcısı oldukları için HPV aşıları erkeklere de uygulanabilmektedir. HPV virüsü erkeklerde genital siğil, az olmakla bir arada penis ve anal bölge kanserine neden olabilmektedir.  HPV aşısı erkekleri bu hastalıklardan da korur.  Aşı, aşının kapsadığı HPV tiplerinin erkeklere bulaşmasını önler ve erkek taşıyıcı olmadığı için bayana da bu virüsü bulaştırmamaktadır.  HPV aşısı kanser riski yüksek çeşitlere karşı müdafaa sağlamaktadır. Aşı yaptırılsa bile sistemli smear denetimleri devam ettirilmediler. HPV 9 ‘lu aşı, genital siğil ve rahim ağzı kanserine yol açan kimi çeşitlere karşı müdafaa sağlamaktadır lakin sistemli denetimler aksatılmamalıdır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı