Otomobil devi Mercedes-Benz, fren sistemindeki sorun nedeniyle 1 milyon aracını geri çağıracak

Mercedes-Benz tarafından yapılan açıklamada, 2004-2015 yıllarında üretilen ML, GL ve R-Class serilerinde (SUV) “fren güçlendiricinin...

Otomobil devi Mercedes-Benz, fren sistemindeki sorun nedeniyle 1 milyon aracını geri çağıracak

Mercedes-Benz tarafından yapılan açıklamada, 2004-2015 yıllarında üretilen ML, GL ve R-Class serilerinde (SUV) “fren güçlendiricinin işlevinin” korozyondan etkilenebileceği belirtildi. Açıklamada, potansiyel olarak etkilenen araçların sahipleriyle irtibata geçilerek, araçların çabucak geri çağırmaya başlanacağı belirtildi.

GERİ ÇAĞIRDIKLARI ARAÇLARIN 70 BİNİ ALMANYA’DA

Almanya Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi’ne (KBA) nazaran, Mercedes-Benz, 70 bini Almanya’da olmak üzere dünya çapında 993 bin 407 aracını geri çağıracak.

“AYAK FRENİ ÇALIŞAMAZ DURUMA GELEBİLİR”

KBA’dan yapılan açıklamada, Mercedes-Benz’in kelam konusu araçlarında korozyonun en makus durumda, fren pedalı ile fren sistemi ortasındaki kontağın kesilmesine yol açabileceği belirtildi. Açıklamada, “Sonuç olarak, ayak freni çalışamaz duruma gelebilir” tabiri kullanıldı. Alman basınında yer alan haberlerde ise kelam konusu araçlarda yüksek korozyon durumunda bilhassa güçlü yahut sert bir frenlemenin fren servosunda mekanik hasara yol açmasının mümkün olabileceği, bu nedenle fren pedalı ile fren sistemi ortasındaki irtibatın kopabileceği ve ayak freninin çalışmayabileceği belirtildi.

2006’DA 300 BİNE YAKIN ARAÇ GERİ ÇAĞRILMIŞTI

Bu ortada, Mercedes-Benz, 13 Mayıs’ta ABD’de 2006’dan 2012 model yıllarına kadar belli ML, GL ve R-Class araçlarını ender durumlarda sert frenlemenin hidroforda mekanik hasara yol açabileceği ve araçların fren pedalıyla durdurulmasının mümkün olamayabileceği gerekçesiyle 292 binden fazla aracını geri çağırma kararı almıştı.