AIIB, İlk Kez Bir Leasing Şirketine Kredi Verdi

AKLease, AIIB ile yeni bir kredi mutabakatı imzaladı AKLease, Asya Altyapı Yatırım Bankası (The Asian...

AIIB, İlk Kez Bir Leasing Şirketine Kredi Verdi

AKLease, AIIB ile yeni bir kredi mutabakatı imzaladı

AKLease, Asya Altyapı Yatırım Bankası (The Asian Infrastructure Investment Bank-AIIB) ile 50 milyon dolarlık yeni bir kredi muahedesi imzaladı. Kredi, yenilenebilir güç ve güç verimliliği projelerinin finansmanında kullanılacak. Bu kredi AIIB’nin bir leasing şirketine verdiği birinci kredi olma özelliğini taşıyor.

Sektörde öncü pozisyonunu 34 yıldır sürdüren AKLease, yeni bir kredi muahedesine imza attı. AKLease, birinci kez bir leasing şirketine kredi veren Asya Altyapı Yatırım Bankası’yla 50 milyon dolarlık 5 yıl vadeli kredi kontratı imzaladı. Kredi güç verimliliği ve yenilenebilir güç projelerinin finansmanında kullanılacak.

Kredi muahedesine ait AKLease Genel Müdürü Çetin Düz, “Hedefimiz leasing avantajlarını yanlışsız finansal modelleme ile yatırımcıya sunarak yatırımların ve iktisadın gelişimine katkı sağlamak. Bunu sağlarken de tüm yatırım değerlendirmelerinde çevresel tesirleri göz önünde bulundurarak ilerliyoruz. Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan temin ettiğimiz krediyi güç verimliliği ve yenilenebilir güç projelerinin finansmanında kullanacağız. Bu kapsamda AIIB ile yaptığımız kredi mutabakatını çok önemsiyoruz. Bu kredi AIIB’nin bir leasing şirketine verdiği birinci kredi olma özelliğini taşıyor. AIIB’nin şirketimize ve ülkemize göstermiş olduğu inanç çok gurur verici” diye konuştu.

AIIB Yatırım Operasyonları (2. Bölge) Lider Yardımcısı Konstantin Limitovskiy “Türkiye’deki özel şirketlerin yenilenebilir güç ve güç verimliliği varlıklarında finansal kiralama ve destekleyici yatırımların fonlanmasında AKLease ile iş birliği yapmaktan çok memnunuz. Bu proje AIIB’nin yeşil altyapı finansmanı tematik önceliği ile uyumlu. Türkiye’nin iklim değişikliği ve ulusal emisyon amaçlarına ulaşma gayretlerini kolaylaştırmak ismine; sürdürülebilir güç – güç verimliliği tahlillerinin teşviki için Türkiye’deki finans ortaklarımızla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı