New York Mali Düzenleyicisi, Stablecoin’ler ile İlgili Bir Kılavuz Yayımladı

New York Mali Hizmetler Departmanı (DFS), dolara endeksli stablecoin’ler için uyumluluk gerekliliklerini özetleyen bir kılavuz...

New York Mali Düzenleyicisi, Stablecoin’ler ile İlgili Bir Kılavuz Yayımladı

New York Mali Hizmetler Departmanı (DFS), dolara endeksli stablecoin’ler için uyumluluk gerekliliklerini özetleyen bir kılavuz yayımladı.

Yayımlanan kılavuz, DFS tarafından 2018 yılından beri kullanılan gayri resmi politikalara dayanıyor. Kılavuz, şu anda DFS gözetimine tabi olan herhangi bir stablecoin ihraççısı ve gelecekte düzenlenecek herhangi bir firma için temel gereksinimleri içermektedir. Eyaletin Finansal Hizmetler Müfettişi Adrienne Harris’e göre kılavuz, “New York’ta USD destekli stablecoin çıkarmak isteyen şirketler için net kriterler ortaya koyuyor”.

Kılavuzun üç ana bileşeni bulunuyor. İlk olarak DFS tarafından düzenlenen herhangi bir stablecoin’in bir varlık rezervi tarafından tamamiyle desteklenmesi gerekiyor. İhraççılar, token’ların ABD dolarına çevrilmesi için net politikalar belirlemeli ve olağanüstü koşulların olduğu durumlarda iki gün içinde geri alma taleplerini yerine getirmelidir.

Kılavuza göre, dolar destekli stablecoin ihraç deden şirketlerin ayrıca rezerv varlıklarını tescilli varlıklarından ayırması ve bu rezervleri ABD hazine bonoları ve dolar gibi belirli varlık kategorilerinde tutması gerekecek.

Stablecoin’lerin ayrıca, yönetimin iddialarını aylık ve yıllık olarak doğrulayacak olan bağımsız bir yeminli mali müşavir tarafından denetlenmesi gerekecek.

Kılavuz ek olarak, bu gereksinimlerin yerine getirilmesinin mutlak uyumluluğu garanti etmeyeceğini de vurguluyor.

New York’un yeni stablecoin politikası, TerraUSD’nin çöküşünün ardından geldi.