Orijinal Bir Çalışma Modeli İle Dünyaya Örnek Olan Ayça Furth

Dünyanın en büyük otomotiv kümelerinden Stellantis’in CCO’su olarak, Türkiye’de ve dünyada birçok şahsa ilham olan...

Orijinal Bir Çalışma Modeli İle Dünyaya Örnek Olan Ayça Furth

Dünyanın en büyük otomotiv kümelerinden Stellantis’in CCO’su olarak, Türkiye’de ve dünyada birçok şahsa ilham olan “flexlife” çalışma modeli ekseninde insan kaynakları bakış açısını bilimsellikle destekleyerek, “insan mühendisliği” iş modellemesini geliştiren Ayça Furth, iş hayatında bireyin merkezde olduğu ve bireyin olma haline alan açan özgürlükçü iş yapış kültürünü MAG’a anlattı.

Otomotiv bölümünde 27 yıldır başarılı işlere ve iş hayatını dönüştürücü projelere imza atan Ayça Furth kendisine ve iş hayatına dair ayrıntıları MAG okurları ile paylaştı.

Sektördeki seyahatini anlatarak röportaja başlayan Ayça Furth “Aslında çok kısaca bir otomotiv gönüllüsüyüm desem yanlış olmaz. İş hayatına otomotiv kesiminde başladım, sırasıyla Nissan, BMW, Land Rover, Rover, Peugeot markalarında Satış Sonrasından, Satın alma, Planlama, CRM, Kalite, İnsan Kaynakları üzere pek çok farklı ünitede 27 yıllık bir dal tecrübesi edinme bahtım oldu. Hedefim her kurum içinde dalın klasik bakış açısına perspektif getirecek yenilikçi yaklaşımları zorlamak oldu diyebilirim. Metası bu kadar güçlü olan dallar, vakit zaman eser gölgesinde, ticaretin öteki girdilerine gereğince odaklanamayabiliyor, bu manada birey odaklı iş yapışın sürdürülebilirlik ismine kritik olduğu konusundaki inancımı iş yapışın her adımına taşımak daima ajandamın üst sıralarında. Hala Stellantis Türkiye’de, Opel,Peugeot, Citroen, DS markalarının; Satış ve Pazarlama dışındaki operasyonlarına liderlik eden CCO “Chief Corporate Officer” sorumluluğunu yürütüyorum.27 yıllık sektörel deneyimim mühletince, farklı sorumlulukların yanı sıra, şirket birleşmeleri, yeni ünite kuruluşları ve pek çok organizasyonel transformasyon başlıklarında liderlik ettim. Hala inovatif teknoloji uygulamaları ve akredite koç olarak da çalışıyorum” dedi.

Pandemi ile başlayan değişim sürecinizi ve iş dünyasına kazandırdığınız Flexlife iş modelinden bahseder misiniz? Sorusunu yanıtlayan Furth şunları söyledi: “Flexlife bir oluş hali. Bir özgürlük hareketi demem lazım çok provokatif birkaç cümle kurmam gerekirse. Bireyin farklı rolleriyle ömürde duruş hali. Geleceğe dair bir kabul. Flexlife bildiğiniz üzere çok konuşuldu. Mart 2020’de birinci pandemi hadisesi ile konutlara geçildikten, yaklaşık 2 ay sonra artık ofisli bir hayatın iş dünyasının vizyoner kurumları tarafından da uygulanmayacağı öngörümüz birebir kendini doğruladı. Sınırsız ömrün getirdiği bir sınırsız niyet, hayal etme, yani duyarsızlık bizim için FlexLife.”

Flexlife’ı beyaz yakalının özgürlük manifestosu olarak bahsediyorsunuz. Bunu bize tanımlar mısınız? Sorusuna ise “Amaç, sonuç ve ticari manada paha yaratmak olduğu için, bireyin seçimleriyle bu sürece istekli katkısı, virajı döndüğümüzde bizim de pusulamız olacaktı. Ve yanılmadık. Çalışanlarımızın içindeki istekli iş yapmak ve otantik olmak halini koruyarak tüm ticaret paydaşlarımıza paha yaratacağımızı biliyorduk zira” diyen Ayça Furth, kelamlarına şöyle devam etti: “Bugüne kadar klasik iş modellerinde bilinen daima bilinmeyenden büyüktü. Bu da kurumun direksiyonda oturduğu sistemlerle sürüyordu ticareti. Halbuki bilinmezlik içinde kurum direksiyonda oturmaya ısrar ettiğinde, iş sürdürülebilir olmaktan çıkıyor. Burada uzman çalışanın sizin için günü dizayn ettiği çevik muhtaçlıklar çıkıyor ortaya. İşte biz de tam bu noktada çalışma sistemimizi ofisleri ve bürokrasiyi kapatarak konutlara taşıdık. Bu iş modeline “FlexLife” dedik. Çalışanın bu sistemdeki varoluş haline ise “Beyaz Yakalının Özgürlük Manifestosu” dedik. Özgür seçimlerden, ferdî sorumluluktan, kendimiz olmayı bir perspektif olarak işe getirmekten bahsettik. Ve sonuç ortada…”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı