Son Dakika! Bugün açıklanan veriler sonrası Bakan Nebati’den enflasyon mesajı: Düşüş eğilimine girmiştir

Türkiye İstatistik Kurumu, bugün mayıs ayına ait enflasyon sayılarını açıkladı. Buna nazaran enflasyon geçtiğimiz ay...

Son Dakika! Bugün açıklanan veriler sonrası Bakan Nebati’den enflasyon mesajı: Düşüş eğilimine girmiştir

Türkiye İstatistik Kurumu, bugün mayıs ayına ait enflasyon sayılarını açıkladı. Buna nazaran enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 2,98 artarken, yıllık bazda yüzde 73,50’ye çıktı. Böylelikle yıllık enflasyon son 20 yılın tepesine çıktı.

“DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GİRMİŞTİR”

Kararın açıklanmasının akabinde enflasyon sayılarını kıymetlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, toplumsal medya hesabından “Bugün açıklanan enflasyon sayıları, enflasyon artışının sürat kesmiş olduğunu ortaya koyuyor. Nisan ayında yüzde 7,25 olarak gerçekleşen TÜFE aylık artış oranı Mayıs ayında yüzde 2,98 gerçekleşerek enflasyon düşüş eğilimine girmiştir. Global salgın ve savaş ortamının tetiklediği besin ve güç başta olmak üzere memleketler arası emtia fiyatlarındaki yüksek artışlar ve tedarik zincirlerinde oluşan birtakım aksaklıklar, tüm dünya ülkelerinde olduğu üzere ülkemiz enflasyon artışlarında da temel bir rol oynuyor.” sözlerini kullandı.

“BEKLEDİĞİMİZ ARTIŞIN ENFLASYONDAKİ GEVŞEMEYİ OLUMLU DESTEKLEYECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ”

Nebatı, açıklamalarına şöyle devam etti: “Uyguladığımız siyasetler, yönetilen-yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşımızın fiyat artışlarından en az seviyede etkilenmesini ve enflasyondaki gevşemenin artarak devamını sağlamak emeliyle çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreçte, olumlu seyreden iklim şartlarının da tesiriyle, ziraî üretimimizde gerçekleşmesini beklediğimiz artışın enflasyondaki gevşemeyi olumlu istikamette destekleyeceğini öngörüyoruz.

“VATANDAŞLARIMIZIN ENFLASYONUN ALTINDA EZİLMESİNE MÜSADE ETMEYECEĞİZ”

Ayrıyeten, atacağımız ek adımlarla bir yandan insanlarımızın günlük hayatlarını etkileyen fiyat artışlarının önüne set çekerken öteki yandan da gelirleri artırarak gelir düzeyindeki düşüşün süratle önüne geçmeye devam edeceğiz. Enflasyonla gayret önümüzdeki periyotta birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir. Vatandaşlarımızın enflasyon baskısı altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz!”