Minimum Fiyat Artırımında İş Barışı Gözetilmeli

Son yıllarda süratle artan enflasyonun tüm toplum bölümlerinin alım gücünü olumsuz etkilediğini lisana getiren Plastik...

Minimum Fiyat Artırımında İş Barışı Gözetilmeli

Son yıllarda süratle artan enflasyonun tüm toplum bölümlerinin alım gücünü olumsuz etkilediğini lisana getiren Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) İdare Şurası Lideri Ömer Karadeniz: “Tabi bu durumdan en ağır etkilenen toplum bölümü sabit ücretliler oldu. Bilhassa besin fiyatlarında yaşanan sert enflasyon bu kesitin alım gücünün daha da düşmesine sebep oldu. Öte yandan, Rusya-Ukrayna savaşının da tesiriyle süratle artan güç fiyatları ise işletme sermayesi gereksiniminin artmasına ve kar marjlarının daralmasına sebep olmakta. Önümüzdeki süreçte minimum fiyat belirlenirken tüm bu datalar ışığında iş barışını gözetecek bir karar alınmalı” dedi.

Vatandaşın alım gücü süratle daraldı

Son yıllarda yaşanan enflasyonist ortamın sabit gelirli vatandaşın alım gücünü süratle aşağı çektiğinin altını çizen Karadeniz, “TÜİK datalarına nazaran Kasım 2022 itibariyle besin ve alkolsüz içeceklerde yıllık enflasyon 100’ü aşmış durumda. Bilhassa dar gelirli kısmın en büyük sarfiyat kalemini oluşturan besin harcamalarında yaşanan bu artış vatandaşımızın temel gereksinimlere erişimde dertler yaşamasına sebep oluyor. Hatta alım gücünde yaşanan düşüş sebebiyle endüstriciler girdi maliyetlerinde yaşanan artışı fiyatlara yansıtamamakta ve onun yerine kar marjlarını düşürme yoluna gitmekte. Uzun bir müddettir üretici enflasyonunun, tüketici enflasyonunu geçtiği bir periyot yaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte enflasyonun gerilemesi önündeki en büyük mahzur olarak ise girdi maliyetlerinin yüksek seyrini görebiliriz. Bu sebeple mutlak suretle gerek sanayi gerek ziraî üretimde girdi maliyetlerini düşürecek siyasetler hayata geçirilmeli. Minimum fiyata yapılacak artırım kesinlikle süreksiz bir rahatlama sağlayacaktır lakin kamunun da elini taşın altına koyarak gelir vergisi dilimlerini güncellemesi gerektiği aşikardır. Son yıllardaki negatif değişiklikler sonucunda birinci vergi dilimi 21 brüt minimum fiyattan 4,9’a kadar gerilemiştir. Bu durum çalışanların süratle yüksek vergi dilimine girmesine ve brüt gelirlerinin daha büyük bir kısmının vergiye giderek net gelirlerinin azalmasına sebep olmaktadır. Alım gücünün süratle daraldığı bu periyotta vergi dilimlerinin güncellenmesi yoluyla çalışanların gelirlerinin arttırılmasının hakikat bir formül olacağı kanaatindeyiz” dedi.

İş barışı gözetilmeli

Rusya-Ukrayna savaşının da tesiriyle petrol ve doğalgaz başta olmak üzere güç fiyatlarında yaşanan süratli artışların işletme sermayesi muhtaçlığını arttırdığını ve firmaların kar marjlarını erittiğini belirten Karadeniz: “Özellikle dalımız üzere güç ağır kesimlerde bu tesir daha derin hissediliyor. 2023 yılının da güç fiyatları bakımından büyük bir meçhullüğü barındırdığını söyleyebiliriz. Ülkemizde finansman maliyetlerinin yüksek, vadelerinin ise kısa olması durumu ile artan işletme muhtaçlığı durumunu bir ortada ele aldığımızda ise işletmelerin hayli sıkıntı bir periyottan geçtiğini söyleyebiliriz. Birçok işletme sahibi bir taraftan çalışanlarına daha düzgün imkanlar sunmak isterken başka taraftan ise minimum fiyatta meydana gelecek sert bir artışı finanse edip edemeyeceğinin düşünüyor. Bilhassa ihracat yapmayan işletmelerin bu periyotta daralan iç pazar sebebiyle mevcut durumdan daha çok etkilendiğini gözlemliyoruz. Önümüzdeki devirde zarurî işten çıkarmaların yaşanması ise en büyük çekincelerimizden. Bu sebeple minimum fiyat artırımında iş barışı gözetilerek hareket edilmeli ve yükün tamamı patron sırtına yüklenmemeli” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı