Milli Kütüphane Arşivi Koleksiyonundan ‘Ressam Hoca Ali Rıza Sergisi açıldı

BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANI HAYDAR ALİ YILDIZ, “HOCA ALİ RIZA BİR ÜSTAT. ANADOLU’YU, ÜLKEMİZİ RESMEDEN ÇOK DEĞERLİ BİR SANATÇI. TABİİ İSTANBULLULAR VE SANATSEVERLER HOCA ALİ RIZA’YLA TARİHİ BİR MEKANDA BULUŞUYOR. BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ’NDE, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞIMIZIN, BAKANIMIZIN, BAKAN YARDIMCIMIZIN CİDDİ BİR EMEĞİ VAR. 15 GÜN BOYUNCA AKM’DE, GALATAPORT’TA YAKLAŞIK 85 FARKLI NOKTADA, 5 BİNDEN FAZLA SANATÇININ, 500’DEN FAZLA ETKİNLİĞİN YER ALDIĞI, DÜNYANIN EN BÜYÜK FESTİVALLERİNDEN BİRİ VE EN ÖNEMLİ DURAĞINDAYIZ” DEDİ.

Milli Kütüphane Arşivi Koleksiyonundan ‘Ressam Hoca Ali Rıza Sergisi açıldı

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Türk resim tarihine 5 binden fazla çalışmasıyla en çok eser bırakan ressam Hoca Ali Rıza, ölümünün 92. yılında özel sergiyle anıldı.


Beyoğlu Belediyesi Galatasaray Sanat Galerisi ile Kültür Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen “Milli Kütüphane Arşivi Koleksiyonu’ndan Ressam Hoca Ali Rıza” sergisi, 1 Haziran Çarşamba günü Beyoğlu Belediyesi Galatasaray Sergi Salonu’nda açıldı. Bu anlamlı sergide sanatçının birebir gözlemciliğiyle dikkat çeken çalışmaları ve kendine has özellikler içeren sulu boya, yağlı boya ve daha önceden hiçbir yerde sergilenmemiş kara kalem eserlerine yer verildi.“Hoca Ali Rıza bir üstat”


Sergiye katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Hoca Ali Rıza bir üstat. Anadolu’yu, ülkemizi resmeden çok değerli bir sanatçı. Tabii İstanbullular ve sanatseverler Hoca Ali Rıza’yla tarihi bir mekanda buluşuyor. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, bakanımızın, bakan yardımcımızın ciddi bir emeği var. 15 gün boyunca AKM’de, Galataport’ta yaklaşık 85 farklı noktada, 5 binden fazla sanatçının, 500’den fazla etkinliğin yer aldığı, dünyanın en büyük festivallerinden biri ve en önemli durağındayız” dedi.