Merdiven çıkarken soluğunuz kesiliyorsa sebebi sigara olabilir

Astımın en sık görülen nefes darlığı nedeni olduğunu ve sigara içenlerde uzun vadede nefes darlığı...

Merdiven çıkarken soluğunuz kesiliyorsa sebebi sigara olabilir

Astımın en sık görülen nefes darlığı nedeni olduğunu ve sigara içenlerde uzun vadede nefes darlığı görüldüğünü belirten Medical Park Ankara Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aydın Az, “Nefes darlığının en değerli belirtileri nefes yetmemesi, hava açlığı, nefes nefese kalma, merdiven çıkarken soluksuz kalma ve dinlenme gereksinimi hissetmek şeklindedir” dedi.

Medical Park Ankara Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aydın Ender, nefes darlığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Nefes darlığının kişinin gereksinimi kadar nefes alamaması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Az, “Kişi her nefes alışverişte bu darlığı hissedebilir. Nefes darlığının belirtileri ise nefes yetmemesi, hava açlığı, nefes nefese kalma, merdiven çıkarken soluksuz kalma ve dinlenme muhtaçlığı hissetmek şeklindedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Ender, nefes darlığının sebeplerini 2 kümeye ayırarak şöyle sıraladı:

Akciğere bağlı sebepler: Akciğer kanseri, yabancı cisim yutma, zatürre, astım, akciğer damarlarında ani gelişen pıhtı, KOAH, Covid-19.

Akciğer dışındaki sebepler: Obezite, kalp hastalıkları, yaşlılık, kansızlık.

ASTIM EN SIK GÖRÜLEN NEFES DARLIĞI

Üstteki rahatsızlıkların bir kısmının ani nefes darlığı yaptığını, bir kısmının da uzun vadede nefes darlığına neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aydın Ender, “Astım en sık görülen nefes darlığı nedenidir, sigara içenlerde uzun vadede nefes darlığı görülür” açıklamasında bulundu.

SOLUNUM KAPASİTESİ ÖLÇÜLÜR

Nefes darlığında teşhis koyma sürecinden bahseden Prof. Dr. Ender, “Hastanın şikâyetleriyle birlikte kan testleri, teneffüs kapasiteleri ölçümü, akciğer grafisi ve göğüs tomografisi ile nefes darlığı teşhisi konulur. Gerekirse bronksokopi, anjiyografi üzere daha ileri tetkikler yapılabilir” halinde konuştu.

PASİF İÇİCİLERDE DE NEFES DARLIĞI GELİŞEBİLİR

Kalp kaynaklı nefes darlığı şikâyetlerinin çoğunlukla uzun periyotta ortaya çıktığını, kalp krizi, kalp yetmezliği, tansiyon yüksekliğinin esas nedenleri olduğunu söz eden Prof. Ender, şu bilgileri paylaştı:

“Özellikle akciğerleri direkt etkileyen sigaradan uzak durmak gerekiyor. Sigara içmeyen lakin içilen ortamda bulunan pasif içicilerde de vakitle nefes darlığı ve hastalık gelişir. Kimyasallarla çalışan ortamlarda ve madenlerde çalışanların ferdî hami ekipmanlarını kurallara uygun kullanmaları gerekir.”

SİGARA KULLANIMINDAN UZAK DURULMALI

Nefes darlığından kurtulmanın yahut azaltmanın yollarına değinen Prof. Dr. Az, “Öncelikle nefes darlığına sebep olan neden saptanır, akabinde doktor tarafından uygun tedavi düzenlenmesi gerekir. Lakin sigara kullanımından uzak durmak, uzun müddet kirli hava solumamak, kimyasal paklık eserlerini karıştırmamak ve solumamak mümkün nefes darlığı şikâyetlerini önlemede yardımcıdır” diyerek kelamlarını noktaladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı