Prof. Dr. Attar: Pelvik ağrı her 10 kadından 1’inde görülmesine karşın yeterince tanınmıyor

Her 10 bayandan birini etkileyecek kadar yaygın olan kronik pelvik ağrının neden ve sonuçlarını multidisipliner yaklaşımla...

Prof. Dr. Attar: Pelvik ağrı her 10 kadından 1’inde görülmesine karşın yeterince tanınmıyor

Her 10 bayandan birini etkileyecek kadar yaygın olan kronik pelvik ağrının neden ve sonuçlarını multidisipliner yaklaşımla pahalandırmak üzere hayata geçen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Pelvik Ağrı ve Endometriozis Kliniği çalışmalarına başladı. Pelvik ağrının kaynağını ve nedenini anlayabilmek için hastanın semptomlarına en uygun teşhis testleri kullanılmasının ve yeni gelişmeleri takip ederek planlanan tedavilerin uygulanacağını söyleyen Bayan Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, “Pelvik ağrı her 10 bayandan 1’inde görülmesine karşın gereğince tanınmıyor. Gayemiz, ağrıyla bozulan hayat kalitesini ağrısız periyoda yine getirebilmek” diye konuştu.

Kliniğin açılışı hasebiyle gerçekleştirilen toplantıda, Prof. Dr. Erkut Attar, pelvik ağrının 10 bayandan 1’inde görüldüğünün altını çizerek “endometriozis hastalarının bize gelme şikayetleri ortasında birinci derecede karın, kasık ve adet ağrıları, ikinci derecede infertilite yani kısırlık sorunu var. Endometriozis hastalarının yaklaşık yüzde 30’unda kısırlık olabiliyor” dedi.  Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Bayan Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, Pelvik Ağrı ve Endometriozis Kliniği’nde, her hastanın, pelvik ağrı konusunda uzmanlaşmış bayan sıhhati uzmanları tarafından, üroloji, gastroenteroloji, genel cerrahi, fizik tedavi ve psikiyatri kısımlarıyla birlikte multidisipliner yaklaşımla incelendiğini söyledi.

Aralarında Memleketler arası Pelvic Pain Society üyesi ve Kolombiya Bayan Hastalıkları ve Doğum Federasyonu (FECOLSOG) Bilimsel Komitesinde vazife yapan Memleketler arası Pelvik Ağrı Derneği eski lideri Juan Diego Villegas-Echeverri’nin de bulunduğu kliniğin açılışına Fransa’dan Eric Bautrant, Amerika’dan Jorge Carrillo katıldı.

“PELVİK AĞRI TEDAVİSİ UZMANLIK VE TECRÜBE GEREKTİRİR”

Dünyada pelvik ağrı merkezlerinin sayısının giderek arttığını söyleyen Juan Diego Villegas-Echeverri, görüşlerini şöyle lisana getirdi: “Pelvik ağrı tedavisi özel bir uzmanlık alanıdır ve tecrübe gerektiren bir bahistir. Prof. Dr. Erkut Attar’ın bu hususta Amerika’da ve tüm dünyada değerli katkıları ve çalışmaları oldu. Memleketler arası Pelvik Ağrı Derneği’nde çok uzun mühletler bir arada çalıştık. Dünya bayanlarına çok büyük hizmetlerimiz oldu. Türkiye’de de çeşitli eğitimler ve kurslar vermeye devam ediyoruz. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri’nde bu kliniğin pelvik ağrı ve endometriozis hastalarına çok büyük katkılar sağlayacağı tartışılmaz. Bu hastaların ameliyatlarının da uzman bir grup tarafından yapılması son derece kıymetli. Bizler de bu kliniğe ebediyen takviye vereceğiz ve tüm bilgi, marifet ve tecrübelerimizi Türk grubu ile paylaşacağız.”

“DEPRESYON İLE ANKSİYETEYE GİDEN BİR SORUN HALİNE GİDEBİLİYOR”

Kronik pelvik ağrıya yol açan en değerli etkenlerden biri olan endometriozisin bayanların yaklaşık yüzde 10’unda görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Attar, hastalığın bayanlardaki tesirini şöyle anlattı: “Bahsettiğimiz hastalık, yalnızca kolay bir karın, kasık ya da adet ağrısı değil, birebir vakitte mesane ağrıları, bağ sırasındaki ağrılar, vulva ağrıları,  huzursuz bağırsak sendromu, bundan da değerlisi migren tipi baş ağrıları ve ağır derecede depresyon ile anksiyeteye giden bir rahatsızlık olabiliyor. Ağır depresyon, kronik ağrı ve üstüne kısırlık eklenince bu hastalığa sahip olan bayanların, hem aile bağlarında büyük sıkıntılar oluşuyor hem de profesyonel yaşantılarında önemli derecede iş gücü kayıpları ortaya çıkıyor. Hasebiyle endometriozisin bayanı toplumsal, toplumsal ve ferdi olarak son derece etkileyen bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.”

“YAYGIN OLMAKLA BİRLİKTE GEREĞİNCE TANINMIYOR”

Hastalığın bu derece yaygın olmakla birlikte hala gereğince tanınmadığını belirten Prof. Dr. Erkut Attar kelamlarına şöyle devam etti: “Hastalık bayanlar ortasında yaygın olmasının yanında kesin teşhis için laparoskopik teşebbüs gerektiriyor. Bunun yanında hastanın ömür kalitesindeki tesiri nedeniyle ferdî verimliliğini de etkiliyor. Toplumsal farkındalığın arttırılması endometriozisin gerek hasta gereks00000e devlet için maliyetli bir hastalık olması açısından da değer taşıyor. 2010 yılında da Pelvik Ağrı ve Endometriozis Derneğini kurduk ve hastalığın farkındalığını arttırmak için ülkenin her yerinde çalışmaları sürdürüyoruz.”

“EVLİLİKLE YA DA GEBELİKLE DÜZELEBİLECEĞİ KONUSUNDA YANLIŞ İNANIŞ VAR”

Endometriozisin neden kaynaklandığı konusunda şimdi kesin bir bilginin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Attar, bununla birlikte risk teşkil edebilecek nedenlerle ilgili bilgi verdi: “Hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte epeyce uygun bir bilgi birikimimiz var. Gerek ülkemizde gerekse yurtdışında hastalığın nedenini ortaya koyabilmek için çalışmalar yapılmakta. Örneğin östrojen hormonunun endometriozisi tetiklediğini biliyoruz. Bunun yanında aykırı adet kanı akımı olarak tanımladığımız yani adet kanının karın boşluğuna akması da hastalığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Genetik faktörler de değerli. Bunun dışında çevresel faktörlerin de giderek kıymet kazandığını söylemek gerekir.”

“TANI SÜRECİNDE HASTA VAKİT KAYBEDEBİLİYOR”

Endometriozis hastalarının teşhis konulabilmesi için farklı branşlarda tahlil aramaları nedeniyle vakit kaybettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Erkut Attar, bu durumu kâfi farkındalığın olmamasına bağladı. Gerçek teşhis konulana kadar geçen sürecin yaklaşık 7 yıla kadar ulaşabildiğini söyleyen Prof. Dr. Erkut Attar, “Özellikle adet ağrısı çeken genç kızlarda bu ağrının olağan olabileceği, evlilikle ya da gebelikle birlikte düzelebileceği konusunda yanlış bir inanış var. Hastanın teşhis konulana kadar geçirdiği bekleme süreci içinde hastalık giderek ilerliyor ve çok daha önemli düşüncelere yol açabiliyor” dedi.

“KADININ ÖMÜR KALİTESİNİ ARTTIRACAK TEDBİRLER ALINMALI”

Endometriozisin bedendeki birçok sistemi etkilediği için tedavisinde de multidisipliner bir yaklaşım gerektiğinin altını çizen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Bayan Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, “Ülkemizde pelvik ağrı ve endometriozis üzerinde çalışan merkezlerden biriyiz. Elbette daha evvel de endometriozis hastaları tedavi ediliyordu. Lakin artık hastalarımızı multidisipliner yaklaşımla çalışan bir takım kıymetlendiriyor. Hastaların tüm şikayetleri bir ortada değerlendirilip tedavi ediyoruz” diye konuştu.

“Pelvik ağrı ve endometriozis hastalarının ağrılarını geçirmek her vakit mümkün olamayabiliyor. Bu nedenle tedavi sırasında bayanın ömür kalitesini artıracak tedbirler de alınması gerekir” diyen Prof. Dr. Erkut Ettar, kelamlarını şöyle tamamladı: “Bunun yanında bilhassa ileri evre endometriozis ya da infiltratif endometriozis olarak tanımladığımız durumlar epey güçlü bir cerrahi sürecini gerektirdiği için ameliyatların da özel bir takımla gerçekleştirilmesi gerekir. Hasebiyle tedavinin tüm süreçlerinde tecrübe epeyce değer taşımaktadır.”

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat