Duru Gıda: Yaşanabilir Bir Dünya İçin Sürdürülebilirlik Şart

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Besin Günü’nde bu yıl “Kimseyi Artta Bırakma”...

Duru Gıda: Yaşanabilir Bir Dünya İçin Sürdürülebilirlik Şart

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Besin Günü’nde bu yıl “Kimseyi Artta Bırakma” iletisini paylaşırken, Türkiye’de yenilenebilir güçle sofralara en doğal ve sağlıklı eserleri kazandıran Duru Besin, “enerjide ve besinde sürdürülebilirlik” davetinde bulundu.

Besin güvenliğini sağlamak ve farkındalık yaratmak emeliyle her yıl 16 Ekim’de Dünya Besin Günü kutlanıyor. FAO, 2022 yılının Dünya Besin Günü temasını “Kimseyi Artta Bırakma” (Leave No One Behind) olarak belirledi. Duru Besin İdare Heyeti Lideri Emin Duru, besinin ömür için stratejik bir değere sahip olduğunu belirterek “Dünyada her insanı doyuracak kadar besin üretilebilirken, milyonlarca insanın açlıkla çaba ettiğini biliyoruz. Tıpkı vakitte son bilgilere baktığımızda yıllık 1.3 milyar ton besin israf ediliyor. Bununla birlikte milletlerarası alanda yaşanan tansiyonlar, artan fiyatlar, iklim krizi, eşitsizlik üzere birçok zorluk beraberinde besin erişim krizine neden oluyor” dedi.

Hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız

Duru, “Hepimizin üzerine düşen vazifeler var. Tüm bu aksiliklerle uğraş edilmesi ve dünya geleceğinin korunması için dal temsilcilerine, merkezi ve lokal idarelere değerli rol ve sorumluluklar düşüyor. Duru Besin olarak, 2 bin yıllık yerli buğdayı olan Ahmet Buğdayının tekrar tarım sanayiine kazandırılması maksadıyla başlattığımız projede ülkemizdeki buğday üretimindeki verimliliğin arttırılmasına büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.” dedi. Sürdürülebilir bir tarım ve sağlıklı bir gelecek ismine baklagillere gereken kıymetin verilmesi gerektiğini söyleyen Duru, “Bakliyatlar dünya nüfusu için kıymetli bir sürdürülebilir besindir. Bakliyat tüketimi kadar üretimi de dünya geleceğinin korunmasında stratejik bir değer taşıyor ve güç şartlarda yetişerek, insanların besin ihtiyacının karşılanmasında değerli rol oynuyor. Besin bedeli güçlü ve ekonomik olmasından ötürü gelecekte de açlık ile gayrette ehemmiyeti bir rol oynayacak” dedi.

Enerji Verimliliği ve Sürdürülebilirlik

Duru Besin olarak tüm faaliyetlerinde ülke tarımına kıymet kattıklarını, tabiata saygılı ve sürdürülebilir üretim anlayışına sadık kalarak, yenilenebilir güç projelerine yatırım yapmaya devam ettiklerini belirten Duru, “Doğal kaynakların risk altında bulunduğu dünyamızda, gücümüze sahip çıkmamız gerekiyor. 2022 yılı sonuna kadar gayemiz gücümüzün tamamını yenilenebilir güçten üretmek. Ülkemizin sürdürülebilir geleceğine, yenilikçi ve sürdürülebilir güç projelerimizle omuz vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı