Lübnan Merkez Bankası Başkanı’na “zimmete para geçirme ve kara para aklama” suçlaması

Lübnan Merkez Bankası Lideri Riyad Selame ile kardeşi hakkında “zimmete para geçirdikleri ve kara para...

Lübnan Merkez Bankası Başkanı’na “zimmete para geçirme ve kara para aklama” suçlaması

Lübnan Merkez Bankası Lideri Riyad Selame ile kardeşi hakkında “zimmete para geçirdikleri ve kara para akladıkları” savıyla cürüm duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere nazaran, Beyrut’taki Temyiz Mahkemesi Kamu Avukatı Yargıç Raca Hamuş, Riyad Selame ile kardeşi Raca Selame ve sekreteri Mariyana Huvayek hakkında cürüm duyurusunda bulundu.

Haberde, kelam konusu bireyler hakkında “zimmete para geçirme ve kara para aklama” suçlamasında bulunan Hamuş’un, dava açılması talebiyle kabahat duyurusu dilekçesini Beyrut Temyiz Mahkemesi Soruşturma Savcısı Şarbel Ebu Semra’ya gönderdiği belirtildi.

Cebel Lübnan Mahkemesi Başsavcısı Gada Avn, 17 Mart 2022’de, Raca Selame hakkında tutuklama kararı vermişti.

Raca Selame, iki aylık tutukluluğun akabinde 3,7 milyon dolar kefaletle özgür bırakılmıştı.

Selame hakkındaki yolsuzluk suçlamaları

Lübnan Merkez Bankası Lideri Selame hakkında birinci olarak, Ocak 2021’de İsviçre’deki isimli merciler tarafından “zimmete para geçirme, kara para aklama ve yolsuzluk” üzere suçlamalarla dava açılmıştı.

İsviçre Başsavcılığı, Selame’nin kardeşi Raca Selame’ye ilişkin Forry Şirketi’nin, Lübnan Merkez Bankası’na ilişkin eurobond ve hazine bonoları satışından 2002’den 2014’e kadar 326 milyon dolar fiyat ve kurul aldığını bildirmişti.

Lübnan Başsavcılığı ise Nisan 2021’de İsviçre’nin soruşturma talebi için Lübnan’dan yardım istemesi üzerine Selame hakkında dava açmıştı.

Selame, 17 Kasım 2021’de tüm yatırımlar ve para transferlerine ait evrakları bir şirketin denetlediğini ve bunları isimli mercilere teslim edeceğini duyurmuştu.

Cebel Lübnan Mahkemesi Başsavcısı Gada Avn, 11 Ocak 2022’de, Riyad Selame hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini açıklamış, 19 Şubat’ta 2022’de de Selame’nin ikamet ettiği Lübnan’ın Metn bölgesindeki taşınır ve taşınmaz varlıklarının dondurulmasına karar vermişti.

Selame hakkındaki savların soruşturulması için 17 Ocak’ta Avrupalı isimli bir heyet Beyrut’a gelip belgeye ait birtakım şahitleri dinlemişti.