Küresel piyasalar Fed’e odaklandı

Dünya iktisadını oluşturan ögeler da ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ocak ayına ait toplantı tutanaklarına odaklandı....

Küresel piyasalar Fed’e odaklandı

Dünya iktisadını oluşturan ögeler da ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ocak ayına ait toplantı tutanaklarına odaklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, dün tatbikatlar kapsamında misyonlarını tamamlayan birtakım askeri birliklerin bağlı bulundukları üslere dönmeye başladıklarını duyururken, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin de Avrupa’da savaş istemediklerini, müzakere süreciyle ilgili tekliflerde bulunduklarını söyledi.

TANSİYON KISMEN AZALDI

Yapılan açıklamaların iki ülke ortasındaki tansiyonu kısmen yatıştırmasıyla global çapta risk iştahı artarken, hisse piyasalarında alımlar, altın ve petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarında ise geri çekilme hızlandı.

BRENT PETROLÜN FİYATI DÜŞTÜ

Jeopolitik risklerdeki artışla 94,7 dolarla Ekim 2014’ten bu yana gördüğü en yüksek düzeylerde bulunan Brent petrolün varil fiyatı, haber akışının akabinde dün 90,7 dolar düzeylerine kadar geriledi.

ALTININ ONS FİYATI 1.880 DOLAR

Dün 1.880 dolarla yaklaşık 8 ayın en yüksek düzeyini test eden altının ons fiyatı ise 1.845 doların altına inerken, bugün 1.853 dolar düzeylerinden süreç görüyor. Öte yandan Avrupa’da doğalgaz fiyatları vadeli süreçlerde dün 80 euro düzeylerinden 67 euroya kadar gerilerken, bugün 70 euro düzeyinde dengelendi.

ECB’NİN FAİZ HAREKETİ BEKLENİYOR

Avrupa’da Ukrayna tansiyonuna ait haber akışı ve bu paralelde güç fiyatlarındaki hareketlilik gündemin odağında kalmaya devam ederken, yükselen enflasyon baskıları karşısında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) birinci faiz artırımını ne vakit gerçekleştireceğine ait kelamla yönlendirmeler de yakından izleniyor.

PİYASALARDA BUGÜN AÇIKLANACAK BİLGİLER:

10.00 İngiltere, ocak ayı TÜFE

10.00 Türkiye, aralık ayı özel dalın yurt dışından sağladığı kredi borcu

13.00 Euro Bölgesi, aralık ayı sanayi üretimi

14.30 Türkiye, aralık ayı konut fiyat endeksi

16.30 ABD, ocak ayı perakende satışlar

17.15 ABD, ocak ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı

22.00 FOMC toplantı tutanakları