KOSGEB, mobilya üretip satanlara 50 bin TL hibe desteği verecek

Küçük ve orta uzunluk firmalara ve yeni girişimcilere sağladığı dayanaklarla üretim gücünün artmasında kıymetli rol...

KOSGEB, mobilya üretip satanlara 50 bin TL hibe desteği verecek

Küçük ve orta uzunluk firmalara ve yeni girişimcilere sağladığı dayanaklarla üretim gücünün artmasında kıymetli rol oynayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı mobilya dalına de takviye verecek. KOSGEB bu emelle “Mobilya İmalatı Hibe Desteği”ni hayata geçirdi. Alınan bilgiye nazaran, mobilya imalatı takviyesi, mobilya üretip bu mobilyaları satmak isteyen girişimcilere verilecek.

HAZIR MOBİLYALARI SATMAK İSTEYENLERE KREDİ TAKVİYESİ YOK

KOSGEB’in sağladığı mobilya imalat takviyesine, hem beyaz eşya hem de başka mobilyalar dahil olacak. Fakat hazır mobilyaları satmak için bir iş yeri açmak isteyen bireylere bu takviye kredisi verilmeyecek. Yapılan açıklamada, “Destek, fabrikalarda kendi ürettiği mobilyaları satmak için bir dükkân açmak isteyen vatandaşlara verilmektedir. Mobilya imalat dayanağı kredisini almak isteyen teşebbüsçü bireylerin, öncelikle hangi cinsten mobilya üretimi yapacağına karar vermesi gerekmektedir” denildi.

C-31 KODLU MOBİLYAYI KAPSIYOR

Açıklamada, mobilya imalat etmek isteyenlerin öğrenmesi gereken birinci mevzunun mobilya kodları olması gerektiğine dikkat çekilerek C-31 tipi mobilyaların destekleneceği belirtildi. Mobilya imalat takviyesi almak isteyen vatandaşların, KOSGEB’den alabileceği hibe dayanağının en fazla 50 bin Türk Lirası olduğu kaydedilen açıklamada, “Ancak, daha fazla takviyeye muhtaçlığı olanlar, birebir müracaat yoluyla geri ödemeli faizsiz kredi seçeneklerini kıymetlendirebilir. Alınabilecek geri ödemeli faizsiz kredi üst limiti ise 100 bin TL’dir” denildi.

MOBİLYA İŞ PLANI GEREKİYOR

Açıklamada, mobilya imalat dayanağı verilecek girişimcilerden kimi kurallar arandığı belirtilirken, şu noktalara dikkat çekildi:

“Mobilya imalat takviyesi için aranan kurallara uygun olan teşebbüsçüler, müracaat beyanlarını, ikamet ettikleri KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne yapmalıdır. Bu koşullar; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşından büyük olmak, KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sahibi olmak, KOSGEB Mobilya İş Planına sahip olmak. Öteki KOSGEB kredi dayanaklarından farklı olarak bu dayanakta, mobilya iş planına sahip olmanız beklenmektedir.”