Vedat Bilgin sözleşmeli personel düzenlemesinin ayrıntılarını açıkladı

Sözleşmeli işçi statülerinden yapılacak olan düzenlemeleri merakla beklerken Çalışma ve Toplumsal Siyasetler Bakanı Vedat Bilgin,...

Vedat Bilgin sözleşmeli personel düzenlemesinin ayrıntılarını açıkladı

Sözleşmeli işçi statülerinden yapılacak olan düzenlemeleri merakla beklerken Çalışma ve Toplumsal Siyasetler Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı bir televizyon programından yapılacak yeniliklerden bahsetti.

“İLK AÇACAĞIMIZ EVRAK KONTRATLI İŞÇİ MESELESİ”

Haziran ayında bakanlık tarafından3600 ek gösterge düzenlemesi sonrası kamuda çalışan 530 bin kontratlı çalışanın statü değişikliği ile ilgili düzenleme çalışmaları başladı. Vedat Alım “İlk açacağımız evrak üzerinden ayrıntılandırıp kamuoyuyla paylaşacağımız problem kontratlı işçi sıkıntısıdır. Birinci ele alacağımız evrak odur. Kamuda kontratlı işçi istihdam ediliyor. Yeni alanlar var. Yeni çalışma biçimleri var. Mesela bilgisayar yazılım mühendisleri üzere. Onları örnek veriyorum. Hepsinin mühendis olmasına gerek yok. Kamu muhtaçlık duydukça kontratlı işçi alıyor lakin bu çalışanın birtakım sıkıntıları var. Biz bunlara isteğe bağlı olarak takım hakları vereceğiz. Birtakım haklardan yoksunlar onları kendilerine vereceğiz” kelamlarını kullanmıştı.

Sözleşmeli çalışanın maaşlarına taban fiyatın artmasına bağlı olarak düzgünleştirme yapılmıştı. Kontratlı işçi statülerinin değiştirilmesini ve kendileri hakkında yapılacak yeni düzenlemelerinin hayata geçirilmesini bekliyorlardı.

“TÜM MUKAVELE CİNSLERİ TEK TİPLEŞECEK”

Bilgin yaptığı açıklamada “Kamuda özel durumlar dışındaki tüm kontrat cinslerini tek tipe indireceğiz” dedi. Bakan Alım kelamlarının devamında “İş teminatı olacak, kamu görevlilerin haklarını onlara da tayin edeceğiz. Burada bir düzenlemeye gereksinimimiz var. Bu kadar çok kontrat çeşidi olmaması lazım. Onlara takım tahsis edeceğiz. Bunların sayısı yaklaşık 550 bin kişi civarında.” tabirlerini kullandı.